b842384743e63-cibule-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Třesení stromkem

Nezadané dívky se na Štědrý večer pevně chytly některého ze stromků rostoucích na zahradě a třásly jím. Odkud se v tu chvíli ozval pes, odtud měl v příštím roce přijít ženich.

Tolik vánoček, kolik je doma lidí

Pokud máte pocit, že před Vánoci nevytáhnete paty z kuchyně, vězte, že dříve to hospodyňky měly ještě těžší. Upéct podle tradice totiž měly tolik vánoček, kolik bylo doma rodinných příslušníků, a ještě jednu navíc. Ta pak přišla na štědrovečerní tabuli.

Házení střevícem

Na Štědrý večer si nezadané dívky vzaly svůj střevíc a postavily se zády ke dveřím. Poté střevíc přehodily přes hlavu a podle toho, kam směřovala špička střevíce se určovalo, zda zůstane doma (špička směrem dovnitř), nebo se provdá a z domu odejde (špička směrem ven).

957cd1103d219-strevic.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Věštění počasí z cibule

Na Štědrý večer se vedle sebe položilo dvanáct cibulových sukének (jednotlivých vrstev cibule) symbolizujících dvanáct měsíců v roce. Na tyto sukénky přišla špetka soli a podle toho, jak se jednotlivé sukénky přes noc změnily, se mělo odvíjet počasí v následujícím roce. Pokud se v dané sukénce sůl nerozpustila a ta tedy zůstala suchá, mělo být v odpovídající měsíc sucho. Pokud se v ní sůl rozpustila a sukénka zvlhla, mělo být daný měsíc zase dostatek deště.

Rozkvetlá barborka

Neprovdané dívky se podle této tradice 4. prosince vydávaly řezat barborky. Pokud jim větvičky do Štědrého večera vykvetly, pak mohly začít chystat svatbu. Do roka se totiž měly vdát!

Zdroj info: iprima, wikipedie, sumava, novinky