Když zasáhne chladné počasí, vyměníme šatník a začneme se balit do vrstev oblečení, aby nám nebyla zima. Podobně důkladnou péči bychom měly věnovat i naší pokožce. Naše kosmetická výbava vyžaduje zásadní změny, které budou chránit před vysycháním, puchýřky a dalšími kožními problémy. A tak zapomeňte na mýty a pověry. Pečujte o svoji pleť s láskou, a hlavně správně!

„Některé ženy si myslí, že v zimě nesmějí používat svůj hydratační krém, ale to není tak docela pravda. V pleti rozhodně nezamrzne, ani se v podkoží nepřetvoří v krystalky. To je nesmysl. Spíše jde o to, že obecně bude pleti v chladnějším počasí mnohem příjemnější krém s o něco mastnější texturou. Pleť vystavenou vnějším vlivům, k jakým patří mráz, chlad, vítr i časté střídání teplot přechodem z tepla do zimy, podstatně lépe zregeneruje a vyživí právě mastnější složení produktu. Vhodné jsou proto i různé masti. Dále se v zimě často zapomíná na ochranu pleti před sluncem. Zejména na horách ve vyšší nadmořské výšce je krém s SPF 50 nebo alespoň SPF 30 opravdu nutný. I když se vám zdá, že slunce nesvítí, na pleť totiž působí záření způsobené například i odrazem o sníh. Ostatně UV ochrana je nezbytná také v zimě ve městě, přestože je slunce mnohdy schované za mraky. V neposlední řadě pak v zimě trpí i rty, na kterých je kůže opravdu velmi jemná a křehká. Olizováním ale své rty nezvláčníte, naopak se ještě více vysuší. Vyplatí se tedy mít neustále po ruce i kvalitní balzám na rty. Ideálně takový, který už rovnou obsahuje i UV ochranu,“ uvádí korektivní dermatoložka MUDr. Katarína Třísková z MEDICOM Clinic.
5bf68c144c6b8obrazek.jpg

 • Mýtus č. 1: Čím hutnější je krém, tím lépe hydratuje.
  Pravda: Hutný krém nutně nemusí odpovídat optimální hydrataci. Příliš velké množství lipidů, které tyto krémy obsahují, naopak budou na pleti udržovat odumřelé buňky, a tím pádem bude vypadat unaveně a bez jiskry. Místo toho raději naneste vrstvu séra pod lehčí krém. Toto „kombo“ zajistí dostatečnou hydrataci a ochranu.

 • Mýtus č. 2: V zimě není potřeba používat krém s ochranným faktorem.
  Pravda: Ani náhodou. Tato domněnka je podobně nesprávná jako fakt, že někteří lidé v zimě nenosí sluneční brýle, protože se to zkrátka a dobře k zimě nehodí. Chyba lávky. Ozónová díra je větší a větší a sluneční paprsky agresivnější. Zatažená obloha vás proti nepříznivým vlivům záření neochrání. A proto používejte krém s faktorem po celý rok bez výjimky. Minimální faktor v zimě by měl být SPF 15. Ale pozor, pokud vyrážíte do hor, na ochraně přidejte.

 • Mýtus č. 3: Peeling v zimě škodí a vysušuje.
  Pravda: S touto péči bychom to určitě neměly přehánět, ale pravda je taková, že peeling odstraňuje odumřelé buňky, díky čemuž se na kůži rychleji obnovují buňky nové, které se výrazně lépe chrání pomocí dobrého krému. Navíc, jemným peelingem odstraníte z pleti nečistoty a unavená pokožka rázem získá svěží vzhled.

 • Mýtus č. 4: Horká voda dodá pleti potřebnou hydrataci.
  Pravda: Přestože je v chladných dnech příjemné skočit do horké vany nebo se nekonečně dlouho sprchovat, naše pokožka příliš jásat nebude. Bude suchá a dehydratovaná. Proto omezte sprchování maximálně na pět minut a nepřehánějte to ani s vonnými mýdly, které mohou kůži podráždit.

 • Mýtus č. 5: Mastná pleť nepotřebuje v zimě hydratovat.
  Pravda: Zimní nepříznivé počasí se podepisuje na všech druzích pleti bez výjimky. Bez zvýšené ochrany dochází k ohrožení funkce bariéry pokožky, která chrání před znečištěním a jinými škodlivinami. A navíc, čím méně hydratujete, tím více mazu kůže produkuje, což není žádoucí. Lidé s mastnou pleti by se měli zaměřit na gelové krémy a produkty vhodné na problematickou T-zónu.

Také si přečtěte: