Devítiocasá liška je stvoření, které se běžně vyskytuje v asijském folklóru a mytologii. Číňané mají svou chu-li ťing, Japonci kitsune a Jihokorejci gumiho. I mezi nimi jsou však rozdíly. Chu-li ťing a kitsune mohou být dobré i zlé, nicméně nemusí jít nutně všem po krku. Naproti tomu korejská gumiho je téměř vždy zlovolná a masožravá bytost, která si bez výčitek pochutnává na lidském mase, zejména játrech.
 
Gumiho je tradičně ženského pohlaví. Když je to třeba, bere na sebe ženskou podobu, ovšem ne vždy se dokáže proměnit úplně. Většinou si ponechává liščí tvář nebo devět ocasů. V každém případě se na gumiho v člověčí podobě vždy najde nějaký znak, který napovídá, co je tato bytost ve skutečnosti zač. Někdy je gumiho nakonec odhalena tak, že lovecký pes ucítí liščí pach a zaútočí.

63c54890ac1e0obrazek.jpg
Foto: Beautiforce, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Pověstí o gumiho je hodně a obvykle se liší podle toho, kdo je zrovna vypráví. Jedna například říká, že pokud se gumiho zdrží zabíjení a pojídání lidského masa po tisíc dní, může se stát člověkem. Další tvrdí, že tato mazaná lištička nosí u sebe „liščí korálek“, který pomocí polibku vloží člověku do úst a absorbuje tak jeho energii. Pokud však oběť korálek spolkne, získá jako bonus nadpřirozené schopnosti.
 
Liška je v mnoha kulturách bytostí, která představuje šibala či vychytralého a zlomyslného tvora, který krade nebo přechytračí ostatní, aby získal, co chce. To ví každý, kdo vyrostl na Ezopových bajkách. A není těžké pochopit, jak se lišce dostalo tak špatné pověsti. Toto zvíře je od přírody nočním lovcem a po celém světě je známé svou prohnaností.  A jihokorejská liška gumiho je prohnaná snad dvakrát tolik!
 
Zajímavé je, že korejským slovem „yeowoo“ (liška), bývají označovány ženy, které se pomocí své sexuality, svůdnosti a lstivosti snaží svést nějakého muže. Takový chudák lehce skočí na lep a než se vzpamatuje, je v chomoutu. Kamarádi se mu pak posmívají, že ho ta liška prohnaná omámila svými ženskými triky. Není divu, že když už se gumiho promění v ženu, tak to musí být přitažlivá kráska. Jedině taková dostane muže na kolena a nakonec mu sežere srdce i játra.

63c547d1a01adobrazek.jpg
Foto: Chen Menglei, Public domain, via Wikimedia Commons

Gumiho je tak populární mýtickou bytostí, že o ní Jihokorejci točí i filmy a seriály. Největší popularitu zaznamenal seriál My Girlfriend is Gumiho z roku 2010, který vypráví o záhadné dívce, která je ve skutečnosti gumiho. Místo ďábelské požíračky orgánů je však spíš roztomilá. Pokud by se snad muži cítili méněcenní, že z nich lišáky nikdo nedělá, nemusí smutnit. V roce 2020 se stal nejen v Asii obrovským hitem seriál Tale of the Nine Tailed, kde byl devítiocasou liškou muž.
 
Ačkoli krvežíznivá a zároveň svůdná gumiho ve skutečnosti neexistuje, je třeba se mít na pozoru. Zejména v době Halloweenu, kdy bývá oblíbenou maskou a převlekem. Jste-li muž, uděláte dobře, když si během návštěvy Jižní Koreje ohlídáte svá játra. A jste-li žena, dobře si hlídejte svého muže. Jeden totiž nikdy neví...
 
Zdroje: dramabeans.com, koreabyme.com

O asijské kultuře jsme tako psali: