Pro většinu lidí jsou v pěstěném trávníku trnem v oku a snaží se je všemožně vyhubit. Vidět to naši předkové, klepali by si na čelo. Bylinky, které nám běžně rostou před domem jako plevel, pro ně byly cennými léky. Stačilo je jen utrhnout a pochutnat si na nich. Které to jsou?

bylinky

Sedmikráska chudobka

bylinkyNěžné bílé květy sedmikrásky na vás vykukují snad z každého trávníku. Nejsou jen krásné, ale také účinné.

  • Obsahují saponiny, třísloviny, hořčiny, silici, sliz, minerální látky, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy a inulin.
  • Koktejl zdravých látek předurčuje chudobku mimo jiné k tomu, že působí protizánětlivě, hojivě, močopudně a usnadňuje odkašlávání. Podporuje také látkovou výměnu v játrech, žlučníku i slezině a čistí krev.

bylinky

Pochutnat si můžete na mladých lístcích i na květech a poupatech.

Popis rostliny naleznete ZDE.

Řebříček obecný

bylinkyTéto bylince dal jméno tvar jejích lístků, které připomínají žebřík. Latinský název (Achillea millefolium) si zase vysloužila podle bájného řeckého hrdiny Achilla, který si její pomocí měl léčit krvavé rány z války.

  • Obsahuje silice s azulenem, alkaloid, flavony, glykosidní hořčiny, třísloviny, fluoreskující a fotosenzibilizující látku ze skupiny furokumarinů, achillein, tannin, inulin, pryskyřici, kyselinu achilleovou, kyselinu aconitovou, asparagin a antibiotické substance.
  • Bylinka podporuje chuť k jídlu a trávení. Působí také močopudně, desinfekčně, antisepticky, utišuje kašel, podporuje látkovou výměnu, hojení a krevní oběh. Pomáhá při nadýmání, tlaku v žaludku, nevolnosti a průjmu. K tomu všemu také tlumí krvácení a mírní bolestivou menstruaci.

Ochutnejte přímo na louce mladé lístky. Na odvary či obklady si můžete nasbírat kvetoucí nať, ale také květní úbory před rozkvětem.

bylinky

Popis rostliny naleznete ZDE.

Kontryhel obecný

bylinkyNepřehlédnutelné krásné lístky, na kterých se drží kapičky rosy, jsou doslova všelékem na typicky ženské potíže. Však také lze jeho německý název (Frauenmantel) přeložit jako ženský plášť.

  • Obsahuje hydrolyzovatelné třísloviny, hořčiny, silice, stopy kyseliny salicylové, vitamín C a další.
  • Lidové léčitelství v této bylince vidělo spásu proti průjmům, při silné menstruaci, špatném trávení, nadýmání, katarech dýchacích cest, plicní tuberkulóze, žaludečních vředech, cukrovce, vodnatelnosti, jaterních a ledvinových chorobách, zánětech močového měchýře, krvácení a k posílení dělohy před porodem. Kontryhel také potlačuje klimakterické příznaků a je přidáván do čajů při redukční dietě. Údajně také prospívá kojícím matkám.

bylinky

Natrhejte si mladé lístky.

Popis rostliny naleznete ZDE.

Pampeliška (smetanka) lékařská

pampeŽlutých kvítků se na jaře všude plno, takže pampelišku skutečně přehlédnout nemůžete. Naši předci ji vnímali jako symbol slunce, který dělal definitivní tečku za zimou.

  • Rostlina obsahuje inulin, hořčiny taraxacin a taraxasterin, třísloviny a fytoncidy, minerální látky, organické kyseliny nebo vitamin C.
  • Smetanka lékařská skvěle působí na trávicí soustavu, díky čemuž vás zbaví potíží s žaludkem, zejména jeho překyselení, ale také nechutenství či zácpy. Pozitivně působí při onemocnění cukrovkou nebo žloutenkou. Čistí krev a působí močopudně. Pomůže také proti únavě.

bylinky

Natrhejte si mladé lístky.

Popis rostliny naleznete ZDE.

Jitrocel kopinatý

jitrocelCelníček, hojílek, hítrocíl, myší ocas, myší ouško, ranocel, to jsou jen některé z lidových názvů této bylinky, které v podstatě mluví sami za sebe.

  • Jitrocel kopinatý, který má slabě nahořklou chuť, obsahuje slizové látky, kyselinu křemičitou, kyselinu citronovou, glykosid aukubin, enzymy invertin a emulsin, třísloviny, vitamin C, hořčiny, draselné soli, zinek, kumariny a fenylethanoidy.
  • Jitrocel je tradiční bylinkou proti kašli, zmírňuje podráždění krku a zároveň jej chrání. V lidovém léčitelství se používá i při onemocnění dýchacích cest, zmírňuje astma, bronchitidu a zánět průdušek. Zároveň čistí krev, plíce a žaludek. Drcené listy se používají také jako obklady na rány a odřeniny.

jitrocel

Natrhejte si mladé lístky.

Popis rostliny naleznete ZDE.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama