boty

Ženy a boty, to je neodmyslitelné propojení. Kdo by odolal všem těm krásným modelům, které se na nás smějí z výloh. Jenže vysoce módní obuv mnohdy není pro naše nohy nic zdravého. Vyměňte alespoň občas chůzi na podpatkách za tu naboso. Nejen vy choďte bosky, ale i vaši partneři a děti.

Chodidlo nohy tvoří 33 svalů, 107 vazů, 26 kostí a 200 000 nervových zakončení. Jistě víte, že chůze naboso je doporučována nejen pro správný vývoj nohou. Brání vzniku mnoha deformitám, které nám mnohdy způsobí nevhodné boty. Dalším pozitivním aspektem je otužování. Díky aktivaci reflexních bodů na ploskách se zlepší činnost svalů, prokrvení, sníží se otoky a tlaku, atd. Když to shrneme, chůze naboso má blahodárný vliv na celý organismus včetně psychiky. Kromě toho se stala také velkým trendem po celém světě.

shoe

Co děti a chůze naboso?

„Ve své ordinaci chůzi naboso maminkám a dětem doporučuji. Současně ale upozorňuji, že se musí prvně vyzout maminka a pak teprve dítěti sundat botičky, chvíli stát a následně začít chodit. Je dobré terén na plánovanou bosou chůzi dobře prohlédnout a předejít tím ev. poranění. Pro vůbec první chůzi naboso by přírodní prostředí mělo být příjemné např. tráva, až si nožka zvykne, postupně měnit povrchy. V obuvi našlapujeme na patu a stejně tak tomu je po prvním vyzutí. Rozhodně bych se neobávala chůze v ranní rose, právě naopak, je to zdravé otužování a postačí deset minut procházky s následným vysušením chodidel, nasazením ponožek. Dítě bude zdravější, psychicky a pohybově zdatnější. Začít lze od první samostatné chůze. Počátkem minulého století velká většina dětí chodila bosá a nebylo tolika problémů jako dnes,“ říká o chůzi naboso u nejmenších primářka MUDr. Marie Součková z Lékařského podiatrické centra.

Problém s chodidly má v poslední době čím dál tím více dětí. Chyba je v tom, že maminky často vybírají potomkům nevhodnou obuv. Nechce se jim investovat do kvalitních bot, ze kterých dítě brzy vyroste. Nejčastěji se pak jedná o malé velikosti. Maminky by opravdu měly být pečlivé a důsledné, co se výběru správných bot týče. Nikdy nekupovat ty z druhé ruky, na tržišti atd.  

  • Vydejte se na výlet na bosou stezku! V ČR naleznete hned několik tras, které jsou určené pro chůzi naboso. Přehled těch nejlepších naleznete ZDE (klikni)

Znáte barefooty?

Jedná se o tzv. bosé boty. Ty simulují přirozený stav chodidla naboso. Bosé boty jsou správně o 1 číslo větší než klasické z důvodu přirozeného roztahování zatíženého chodidla. Obuv by měla být také vždy bez zvýšené paty, neohebné přizvedlé špičky a podpory klenby. Naopak má mít ohebnou podrážku, široký prostor pro prsty a být lehká. Podrážka je odolná proti oděru a propíchnutí. Taková obuv je prospěšná pro nohu i pro celkové zdravé držení těla.

naboso.cznaboso

Více naleznete na www.naboso.cz

Čtěte také: