V rámci našeho speciálu „Nechci plíseň“ si můžete na našich stránkách číst zajímavé články o plísních, které postihují celé tělo a nehty. Jedná se o jednu z nejrozšířenějších nemocí, s mykózou se jednou za život setká skoro každý člověk. Mykóza může postihnout kůži na těle a také nehty. Nejčastěji řešíme mykózu plosek nohy, meziprstí a také nehty na nohou. Nohy jsou nejvíce náchylné, v uzavřených botách vznikají ideální podmínky pro množení kvasinkové nákazy. Teplo a vlhko, jak se nohy potí, mykóza potřebuje.  Toto onemocnění však může postihnout často i ruce, nehty na rukou a pokožku hlavy, zejména místa, kde začínají růst vlasy.

Mykóza je houževnaté onemocnění, velmi snadno ji můžete chytit v prostorách koupaliště, bazénu, v hotelu, v prostorách, kde chodí více lidí naboso... Můžete se ale nakazit i od svých blízkých, kteří toto onemocnění mají. S léčbou je nutné začít co nejdříve. Nohy jsou ale často v rámci důkladnější péče opomíjeny, což je vidět i v létě na koupalištích nebo v sandálech či otevřených lodičkách.

nohy

Jak nejlépe rozpoznat plíseň kůže?

Jedná se hlavně o nepříjemné svědění a pálení kůže. Vzhled kůže – zarudnutí, lehký otok. Typickým příznakem je suchá kůže, na které se objevují šupinky. Někdy se objeví i puchýřky, ty později mohou praskat, někdy kůže může dokonce i mokvat. Mykóza mezi prsty se může projevovat i nepříjemným zápachem (zápach způsobují bakterie a značí vážnější stupeň kožní mykózy). Všechny projevy se mohou objevit jednotlivě, anebo společně. Počátečním signálem léčby mykózy je zejména nepříjemné svědění až pálení, zarudnutí a olupování.

Jak na prevenci? Čtěte nás speciál www.nechciplisen.cz

Jak poznat plíseň nehtů?

Bohužel plísně nepoznáme hned, jakmile napadnou naše nehty. Plíseň napadá více nehty na nohou než na rukou, nejčastěji bývají postiženy nehty palců u nohou, po nic následují nehty malíčků. Je to důsledek toho, že tyto dva prsty na nohou jsou vystaveny většímu tlaku v obuvi. Po napadení nehtu se nehet stává matným, jeho struktura na povrchu zhrubne. Nehet také mění svou tloušťku, stává se silnějším. Postupem času mění barvu, je nezdravě zažloutlý. V prostoru mezi nehtem a podnehtím se začíná časem tvořit měkká hmota.  Šupinky z napadeného nehtu, které se odlupují a částečky této hmoty jsou velmi infekční. Tyto částečky zůstávají na povrchu podlahy, v textiliích apod. aktivní i několik měsíců!

Chceme s vámi diskutovat na tato témata:

  • Trápí vás mykóza kůže nebo nehtů?
  • Víte, jak mykóza vypadá, dokážete ji rozpoznat?
  • Bojíte se, že mykózu chytnete?
  • Jaká máte preventivní opatření, abyste se mykózy vyvarovali?
  • Pokud vás mykóza trápí, jak ji řešíte?
  • Jste v léčbě důslední?
  • Jestliže chcete léčit mykózu, radíte se s dermatologem nebo s lékárníkem?
  • Kde hledáte informace o mykóze?

Zapojte se do diskuse a získejte od redakce dárek v podobě balíčku s péčí o pokožku nohou pro 5 z vás. V balíčku najdete malý zelený ručník a nůžtičky na nehty.

Články, které vám přináší rady, jak na plíseň najdete v naší podrubrice Mykózy v rubrice Zdraví a shrnutí ve speciálu www.nechciplisen.cz

Reklama