Nevím, jestli si v dnešní době někdo dokáže představit, jaký by byl život bez vymožeností moderní doby, jako je všudypřítomný elektrický proud. Vrátili bychom se o mnoho desetiletí zpátky, topili bychom tuhými palivy, vodu bychom dostávali ze studny ruční pumpou a na stole by svítila petrolejka nebo klasická svíčka. Určitě bychom večer netrávili u televize nebo posloucháním hudby z přehrávače. Jak by takový život vypadal? Jaké jsou vaše představy?

V dnešní moderní domácnosti je vše na elektriku, svíčky nám slouží už jen jako romantický doplněk interiéru, petrolejové lampy se staly relikvií své doby a dnešní děti už by ani nevěděly, jak vypadají.

elektřina

Je ale opravdu elektřina takovou samozřejmostí? Naše civilizace ji tak bere, ale stačí krátkodobý výpadek a jsme v panice. Při dnešní vybavenosti a připravenosti na takovou situaci bez energie by se civilizace dostala do krize.

Přemýšlíte někdy o takových souvislostech, nebo si je vůbec nepřipouštíte? Zapojte se do naší diskuse!

Partnerem naší diskuse je firma ČEPS

Aby mohla elektřina pohánět všechny vynálezy, které nám denně ulehčují život, musí se dopravit z elektráren až do zásuvek. Tuto funkci zastává v řetězci energetických firem jeden důležitý mezičlánek. Elektřinu sice ani nevyrábí, ani ji nedistribuuje ke konečným spotřebitelům, na jeho bezchybném fungování přesto závisí dostupnost elektřiny pro firmy i domácnosti. Jedná se o českou elektroenergetickou přenosovou soustavu. Tvoří ji více než pět tisíc kilometrů drátů elektrického vedení a desítky transformátorů a rozvoden, na jejichž bezchybný provoz dohlíží dispečink. Provozuje ji akciová společnost ČEPS, která zajišťuje přenos elektřiny a potřebnou rovnováhu mezi výrobou a spotřebou elektrické energie 24 hodin denně po celý rok. Více na www.ceps.cz

Na jaká témata chceme diskutovat?

  • Je pro vás elektrický proud samozřejmostí?
  • Dovedete si představit, jak byste se bez něj obešla?
  • Jak by podle vás vypadl svět bez elektrického proudu?
  • Jaký nejdelší výpadek elektřiny jste doposud řešila? Respektive, jak dlouho jste se doposud bez proudu obešla?

Své úvahy a příběhy nám napište pod tento článek do diskuse, těšíme se na vaše reakce! Jako odměnu věnujeme jedné ze čtenářek, která se zapojí do diskuse rychlovarnou konvici od značky Gorenje.

Čtěte naše články:

Článek o soutěži vyšel zde:

Téma důležitosti a významu elektrického proudu vzniklo ve spolupráci s: ČEPS, a.s. (www.ceps.cz)

Reklama