Líbí se vám krásně opálená pokožka? Patříte k milovníkům slunce a opalování? Nebo se obojímu vyhýbáte? Myslíte si také, jako řada odborníků, že moderní je neopalovat se? Pokud jste zvolila druhou možnost, máme pro vás zprávu: děláte dobře. Sluníčko je důležité, ale jen v rozumné míře.

Slunce a opalování k létu samozřejmě patří, nebo spíš mnohem víc patřilo dřív. Moderní dermatologie se přiklání k opačnému názoru: opalování není zdravé a pokožce škodí. Proto by se lidé měli před sluncem chránit a nevystavovat pokožku zbytečně slunečnímu záření. Slunce je důležité, protože dodává tělo vitamín D, který tělo jinak získat neumí, ale není třeba se opalovat, stačí běžný pobyt na světle. A nejde jen o rakovinu kůže, slunce má vliv i na tvorbu vrásek, pih nebo pigmentových skvrn na pokožce.

skin

Dnes už existuje hodně lidí, kteří touží po zdravé, bílé pokožce, a ze zásady se neopalují. Pokaždé používají klobouky, sluneční brýle, vhodné oblečení a ochranné krémy a vyhýbají se polednímu slunci. A je jim jedno, že si o nich okolí myslí, že bledá pokožka nevypadá hezky. Zvlášť v porovnání s různými modelkami a celebritami, které na nás útočí ze všech časopisů a plakátů a které na všech fotkách vypadají úžasně opáleně. I to je ale mnohdy klam – ve všech obrazových studiích se fotky upravují a modelkám také často „ztmavuje“ pleť. 

Naproti tomu znám i hodně takových lidí, kteří se opalují při každé příležitosti, mají rádi hnědou pokožku a nechávají na slunci bez omezení i svoje děti. A pokud slunce nesvítí, navštěvují ještě solária. Nevšímají si varování dermatologů, kteří opalování nedoporučují, a už vůbec ne celodenní pobývání na přímém slunci. Tím ovšem riskují nejen svoje zdraví.

Jaké jsou tedy zásady pro bezpečný pobyt na slunci?

 • Kryjte se!

Čím lépe chráníte své tělo před spálením, tím déle můžete zůstat na slunci.

 • V poledne na slunce nechoďte!

Během prvních slunečných dnů choďte na slunce opatrně, kůže musí dostat čas na vytvoření melaninu – látky, která chrání i barví do bronzu. A mezi 11. a 15. hodinou, kdy je sluneční žár nejsilnější, na něj nechoďte vůbec.

 • Bez krému ne!

Používejte krém s faktorem nejméně 15 půl hodiny před samotným sluněním a pravidelně každé 2 až 3 hodiny se podle potřeby znovu natřete.

 • Pijte vodu!

Doplňovat tekutiny je opravdu nezbytné. Voda je ideální.

 • Chraňte děti!

V dětství strávíme mnohem víc času na slunci než v dospělosti, navíc dětská kůže je tenčí a tím pádem zranitelnější. Buďte na děti tedy ještě mnohem opatrnější než na sebe.

Zdroj: www.ulekare.cz

Zapojte se do naší diskuse – Jak jste na tom s opalováním vy?

 • Jaký máte typ kůže, snadno se spálíte nebo vaše pokožka reaguje na slunce rychlým zhnědnutím?
 • Mezi jakou skupinu patříte – opalujete se nebo ne?
 • Když jedete na dovolenou k moři, vydržíte se neopalovat?
 • Nebo jste typ notorických „opalovačů“ a vyznavačů červenohnědé pokožky?
 • Jak si chráníte pokožku?
 • Jak chráníte vaše děti?
 • Máte s opalováním spojenou nějakou příhodu?

Zapojte se do diskuse! Vybereme tři z vás, které získají dárek v podobě balíčku s přípravky pro ochranu pokožky před sluncem od kosmetiky Avène, která je partnerem této diskuse.

avene1

Jak pokožku dostatečně chránit? Použitím kvalitních přípravků pro ochranu pokožky před sluncem. Jak ale správně nanášet tyto přípravky, jakou dávku a jak často? Naším tipem jsou rady od značky Avène, která má ve svém portfoliu mnoho přípravků pro každý typ pleti.  Všechny informace najdete na www.eau-thermale-avene.cz/

Reklama