Léto přináší spoustu zábavy, vyrážíme na dovolené, na výlety nebo jen na chatu či chalupu. Jestliže cestujeme s dětmi, velmi často řešíme nepříjemný náhlý zdravotní problém. Dětem a některým dospělým se totiž při jízdě dělá špatně. Tento stav má na svědomí kinetóza.

 

Pojmem kinetóza se označuje stav, který se projevuje zpočátku jenom pocitem na zvracení (nauzeou) provázeným bledostí a pocením, později zvracením, které však nepřináší úlevu. Ačkoliv se většinou nepříjemné pocity týkají trávicího ústrojí (žaludku), problém vzniká ve středním uchu a následně v mozku. S kinetózou se nejčastěji setkáte v případě cestování, nezřídka však může doprovázet pohled na jedoucí či pohybující se předměty, tekoucí vodu; snadno může vzniknout i na kolotoči.

Co se děje při kinetóze? V průběhu jízdy dopravním prostředkem jsou totiž do mozku odesílány dvě protichůdné informace o tom, co se děje s Vaším tělem. Oči, které se dívají ven, zaznamenají pouze nepatrný pohyb, naopak tělo dostává jasný signál o tom, že je v pohybu. Rozpor mezi těmito vjemy způsobuje konflikt, který nedokáže mozek sladit. V centrální nervové soustavě pak dochází k dezorientaci a podráždění vegetativního nervstva s následným projevem kinetózy.

Určitě máte s tímto problémem řadu zkušeností, proto na toto téma chceme s vámi diskutovat.

  • Dělá se vašim dětem v autě nebo v jiném dopravním prostředku špatně?
  • Jak často?
  • Jaká preventivní opatření vám fungují, na co se spoléháte?
  • Hrajete s dětmi při jízdě nějaké slovní hry? Pouštíte dětem pohádky?
  • Máte nějakou zajímavou příhodu z cest, na kterou se „nedá“ zapomenout?
  • Dáváte dětem raději preventivně nějaké pilulky proti zvracení?
  • S jakými máte dobrou zkušenost?
  • Pokud máte větší děti, kdy vašim dětem přestalo být v autě špatně?
  • Dělá se i vám někdy v dopravním prostředku špatně? Nebo na kolotoči?
  • Co děláte proto, aby vám nebylo špatně?

děti

Náš tip:

Pro všechny, kteří trpí cestovní nevolností (kinetózou), může být cesta autem nepříjemná. Cestovní nevolnost je stav, který se nejčastěji projevuje závratí, nechutenstvím a nevolností, doprovodné příznaky mohou zahrnovat pokles krevního tlaku, pocit únavy, bledost a pocení. Aby pro Vás cestování nebylo nepříjemné, máme pro Vás tipy, jak si cestování užít bez cestovních nevolností.

REKLAMA

banner

Zapojte se do diskuse: Pro pět z vás máte připravený dárek, který se vám na cestách jistě bude hodit – získejte balíček s vlhčenými ubrousky, se sprchovým gelem a deosprejem od značky Dove.

 

Reklama