„Cigaretové nedopalky obsahují stovky karcinogenních látek a radioaktivní polonium 210, které je 250 000 krát jedovatější než kyanidy. Spolknutí „vajglu“ může dokonce způsobit ochrnutí malého dítěte. To jsou skutečnosti, které jsou pro nás naprosto děsivé. Ruku v ruce s nedostatkem košů s popelníky a popelníků ve veřejném prostoru nás vyburcovaly k tomu vyvinout vlastní popelník,“ vysvětluje původ nápadu Petr Kukla, CEO Bezvajglu.cz.

Petr Kukla a jeho tým si před 3,5 lety předsevzal, že vyčistí přírodu, města i dětská hřiště v České republice od nedopalků. Cesta, kterou zvolili, je ukázat široké kuřácké veřejnosti možnost, jak pohodlně, ale zodpovědně zatočit s „vajgly“. Na český trh přivezli rovnou několik druhů kapesních popelníčků, které se hodí pro každou příležitost – na pláž, na cesty i pro běžné denní pochůzky. Nyní přichází s novinkou do veřejných prostor.

5b62fd5b06159obrazek.png

5b62fd6741510obrazek.png

Jedná se o popelník pouze na „vajgly“ s vtipným názvem „Bouda na špačka“. Malý otvor a jeho úplná těsnost zaručuje, že se do něj nedá vhodit nic jiného než nedopalky. Díky tomu nemůže dojít ke vznícení. Popelník má velice široké využití, je možné ho umístit na hudební festivaly, do parků, měst, na dětská hřiště i do restaurací, barů, kaváren atd. nebo třeba na zahradu.

„Chtěli jsme vymyslet něco, co nebude z Číny, co bude chytré, vtipné, české a bude to fungovat správně,“ popisuje Petr Kukla. K tomu, aby popelník spatřil světlo světa v plné kráse, v tuto chvíli chybí potřebné finanční prostředky. Ty se iniciativa Bezvajglu.cz snaží získat prostřednictvím sbírky na crowfundingovém serveru Hithit.cz. „Za získané peníze bychom rádi dotáhli technické řešení popelníku k dokonalosti, vyrobili ho z nerez oceli a dodělali k němu mobilní a pevný stojan. Pokud se povede vybrat více peněz, uděláme popelník ve verzi „smart“, který po naplnění odešle sms, že je třeba vyprázdnit,“ dodává Petr Kukla.

Reklama