Víte, co je calta nebo štědrovačka? Jeden z hlavních symbolů Vánoc - Vánočka. Pilné hospodyňky na ni zadělávaly už večer 23. prosince, aby pak vstaly ve dvě hodiny ráno a stihly ji upéct. Receptura však nebyla stejná jako v dnešní době, protože cukr, máslo i mouka byly velmi drahé a dobré hospodyňky šetřily.
Nebylo tomu ani jako dnes, kdy se do ní ráno s chutí pustíme na Štědrý den. Vánočka byla nejvýznamnějším darem pro koledníky a také byla součástí slavnostní štědrovečerní hostiny. Většina domácností nenechá na domácí vánočku dopustit a právě pro ně přináší Mlékárna Valašské Meziříčí recept na lahodnou staročeskou vánočku
z čerstvého mléka. Obliba mezi spotřebiteli a pravidelné oceňování jednotlivých výrobků potvrzují fakt, že mlékárna je zárukou kvality v odvětví mléčných výrobků na českém trhu.
Vánočka staročeská
Ingredience:
- 1 kg polohrubé mouky
- 200 g krystalového cukru
- 1/2 l čerstvého mléka z Mlékárny Valašské Meziříčí
- 300 g másla
- 5 až 6 dkg droždí
- 1 vanilínový cukr
- 3 žloutky
- sůl, rozinky, mandle (případně kandované ovoce), muškátový oříšek, citrónová kůra, tuk na vymazání plechu
Postup:
Část rozdrobeného droždí, cukru, mléka a mouky zamícháme a necháme vykynout. Do mísy nasypeme mouku, cukr, rozpuštěné máslo, žloutek, malé množství soli, citrónovou kůru, vanilínový cukr a nastrouhaný muškátový oříšek. Vlijeme vykynutý kvásek a těsto zpracováváme tak dlouho, dokud se nelepí na vařečku. Nakonec přidáme podle chuti drcené mandle, rozinky a kandované ovoce. Bochánek z těsta necháme kynout. Vykynuté těsto rozdělíme na 9 dílů a upleteme vánočku. První vrstvu pleteme ze čtyř pramenů, druhou ze tří a poslední ze dvou pramenů. Před vložením do trouby ještě potřeme vánočku rozšlehaným vajíčkem a posypeme nasekanými mandlemi. Nakonec vánočku propíchneme u obou krajů i uprostřed špejlemi, aby se vrstvy těsta při pečení nezbortily. Pečeme zvolna asi 50 minut do zlatohněda.
TIP od Mlékárny Valašské Meziříčí, jak uspět s vánočkou
Nechte vánočce čas. Těsto může kynout i přes noc, jen tak bude vánočka vláčná a nepopraská. Rozinky a mandle je dobré zapracovat do těsta až po vykynutí. Vánočku pocukrujte až po vychladnutí.
Nový komentář
Komentáře
Vánoční vánočka ve staré kameninové formě po babičce z půdy, rozinky, sekané lískáče, mandle a mák s rumem,pohádka, já se tak těším
lidicka — #2 na tom ale opravdu nic není. Těsto nemusí dělat pekárna, protože je trošku tužší, dá se krásně vypracovat ručně na kuchyňské lince (na vále) a nechat kynout. Je dobré těsto během kynutí ještě jednou propracovat a znovu dát vykynout. Čím déle kyne, tím je lepší. Upečená vánočka má mít takovou konzistenci, že se tzv. loupe při jídle. Z ukrojeného kousku se dá vánočka odlupovat.
jako tuk do vánočky se mi osvědčilo sádlo. Jednotlivé pletence je dobré mezi sebou pomazat ušlehaným bílkem, pak lépe drží a neklouzají. Upletenou syrovou vánočku je dobré nechat ještě znovu kynout na plechu.
Peču pro kamarádky a své blízké podle svého receptu. Zvažuji kynutí přes noc, ještě nikdy jsem to nedělala, nechávám kynout hoďku. Asi letos zkusím zadělat těsto v pekárně večer a ráno upeču.
Mám podobný tak budu dělat svůj je osvědčený.
mam svuj recept na vanocku a toho se budu drzet
já peču jen štolu, ale každému chutná
Bohužel vánočku nepeču, nedaří se mi, neumím to a docela mně to mrzí.
peču sama i pro své dcery, osvědčený recept mám od své mamky