Dnes je Den OSN pro práva žen a mezinárodní mír. O festivalu Jeden svět, který se těmito tématy také zabývá, jsem psala. Z filmů, které odpovídají boji žen za svá práva, se mi nejvíce líbily "Soudné sestry" - "Sister in Law" Kim Longinottovéi.

Když se řekne Kamerun, představíte si chudou africkou zemi, kde práva žen a dětí nic neznamenají. Dodržují se tam původní tradice a zvyky, muslimské zákony. A přesto – dochází ke změnám. Děj se odehrává v městečku Kumba, kterému „velí“ dvě nesmlouvavé sestry. Státní prokurátorka Beatrice a právnička Vera. Projednávají tři případy – téma je jednotné - domácí násilí, fyzický a psychický teror.
Jsou nám ukázány stroze, syrově – mrazí z toho.

V prvním příběhu poznáme ženu, která po mnohaletém manželství, kdy ji manžel krutě fyzicky a psychicky týral, uteče s nejmladším děckem k příbuzným. Najde v sobě odvahu a požádá soud o rozluku manželství a přidělení 3 dalších dětí do jejího opatrování. Sestry jí pomohou a Beatrice nekompromisně odsoudí manžela k 18 měsícům vězení a tvrdých prací. U soudu můžeme slyšet bizarní (pro nás) názory manžela – „vždyť jsem si ji koupil od jejích rodičů, dal jsem za ní dobytek, tak teď patří mně, je to můj majetek“ Ano, takto žijí miliony žen v našem světě – jsou majetkem svých manželů. Nicméně se v zemi stále dodržují i stará muslimská práva a žena musí muslimský soud požádat o definitivní rozvod. Za pomoci sester se jí to podaří a zároveň získá i všechny své děti.

Pak poznáme pětiletou Manku, kterou soused našel skrytou v kostele. Dívčino tělo je plné jizev, podlitin, nedoléčených těžkých zranění. Muž ji odvede k Veře. Ta zjišťuje, co se vlastně stalo. Dívka je sirotek, původně ji vychovávali příbuzní, ale od nich si ji odvedla sestra její zemřelé matky. Sestry ženu předvolají a ta se nakonec přizná k fyzickému násilí na Mance. Vysvětluje to tím, že holčička zlobila a neposlouchala ji. Beatrice ji obviní z fyzického týrání a sadismu a k žaláři a těžkým pracem opět po dobu 18 měsíců. Manka se vrátí k příbuzným, kteří ji původně vychovávali.

Třetí příběh je nejotřesnější. Mladý muž požádá holčičku ze sousedství o pomoc při nenáročné práci. Pak devítiletou dívku brutálně znásilní. Otec děvče odvede na policii, pak se koná soud. Muž se hájí naprosto neuvěřitelným tvrzením, “dívka ho vyzvala k sexu, on odmítl, a tak se z uražené pýchy sama pořezala a pobodala nožem a přivodila si další zranění“. Vzhledem k tomu, že pachatel je nigerijský přistěhovalec bez dokladů, je odsouzen za brutální znásilnění a pedofilii na 6 let těžkého žaláře a vyhoštění ze země.

Tyto příběhy jsou si velmi podobné, ale to právě diváka nutí nad tématem násilí přemýšlet. Zároveň nad tím jak chudoba, nevzdělanost a staré zvyky zotročují ženy a děti na tomto světě do podřízené pozice otroků, kteří se nemohou nijak bránit fyzickému a psychickému týrání. Ale tento film ukazuje, že doba se mění a nastolují se nová pravidla a svobody. Právě příklad hlavních hrdinek, které bojují za práva žen a dětí a zároveň se zasazují o jejich vzdělávání a sebeuvědomění. Jen tak mohou ženy získat odvahu k boji proti bezpráví.
Reklama