Tématem dnes jsou vaše školní začátky, milé čtenářky. Píšete mi své příspěvky o tom, jak jste prožívaly zápisy do prvních tříd a první školní krůčky... Následující příspěvek je od čtenářky Samík97.

Vzpomínáte ráda či naopak nerada na základní školu? Dnes si povídáme o prvních třídách a školních začátcích. Níže si můžete přečíst vyprávění čtenářky Samík97...


I když sama jsem provedla hodně zápisů prvňáčků, na svůj zápis si vůbec nepamatuji. Mohlo to být i tím, že maminka v té budově učila , dnes by se řeklo na II.stupni a mě musela včas vyzvednout ze školky(asi nebyla tak dlouho, nevím,byl rok 1948), proto jsem se ve škole pohybovala dost často. Mohlo se tedy stát, že jsem nějakým pohovorem s maminčinou kolegyní udělala zápis, aniž bych o tom byla věděla. Vím jen, že ve školce o zápisu někdo mluvil, já však tomu nevěnovala pozornost. Poněvadž mi naše hodná sousedka pořád říkala, že budu jako maminka učitelkou, vypravovala jsem pak u babičky, že asi půjdu hned učit, protože stejně starý bratránek u nich na zápise byl.
Zahájení školního roku 1949-50 bylo na náměstí pro všechny školáky. Tatínek to zhora fotil, maminka tam stála s učiteli a mně tenkrát bylo dost líto, že jsem k nim nesměla(byla jsem tehdy jedináček).
Učil nás starý pan učitel Macoun, mám na něj jen pěkné vzpomínky a dodnes vím, kde v Lysé nad Labem bydlel. Někdy na začátku školního roku se nás m.j. ptal, jak dělá kravička, husička, pejsek.....mně to asi přišlo hloupé bučet a mňoukat. Položila jsem si hlavu na lavici a předstírala spánek. Skutečně mě chvíli nechali a až skončilo učení se "zvuky" jako jsem se vzbudila.
Chodily jsme do dřevěné nízké pouze dívčí školy, dnes je dávno zbořená a stojí tam sídliště. Každý týden byl 1 den určený pro sběr papíru. Já, abych skoro pokaždé taky "sběr" měla, nesla jsem nějakou krabici a v ní pár starých novin a byla ne sebe dost pyšná.
Ve škole jsme měli boty na chodbě a kabáty na hřebíkách pověšené. Všechny zimní boty byly stejné válenky , lišily se jen natištěnými čísly uvnitř. Jednou na mě zbyly jen obě pravé, ještěže nás pan učitel pouštěl až najednou a provinilce s oběma levými odhalil. Jednou byla "hrdinkou" dívenka, která objevila ve své válence myš.
Ještě si pamatuji, že nám starší páťáci hráli loutkové divadlo a Kašpárek měl hlas jako jedna holčička.

Do školy jsem chodila vždy sama, maminka učila v jiné budově. Po vyučování jsem byla velmi samostatná a sama jsem si doma ohřála připravený oběd, stravování tehdy ve škole nebylo. Neměla jsem sílu klíčemi odemknout dvoje dveře a proto tatínek vymyslel a naučil mě vlézt domů nezamčeným a jen přiraženým oknem.Stejným postupem jsem pak chodila za kamarádkou. Když měl někdy tatínek o polední přestávce čas, chodil mě kontrolovat nepozorovaně oknem anebo zda jsem vypla vařič.
Ke konci školního roku jsem byla ráda, že je maminka doma, když se narodil bráška.
Samík97

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Zápis! Jak jste začínaly?

Zavzpomínejte, milé čtenářky, na své školní začátky!

Právě probíhají zápisy do prvních tříd. Posílejte mi dnes své vzpomínky na vaše školní začátky. Jak probíhal váš zápis? Jak úspěšné jste byly v první třídě? Co vás ve škole nejvíc bavilo a co vás naopak otravovalo? To všechno mi pište k dnešnímu tématu na redakční e-mailovou adresu uvedenou níže. Pokud chcete mít šanci na dárek, totiž stylový bílý penál my.cose a červenou propisku GRAFO, dbejte, aby byl váš příspěvek dlouhý alespoň jako tento odstavec textu.

cena

Reklama