30. červen uzavřel přihlašování filmů do programu Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava, a rovněž přijímání filmů pro East Silver – trh s dokumenty ze Střední a Východní Evropy. Do letošního programu se přihlásilo  700 dokumentárních filmů z 54 zemí, z nichž dramaturgické vedení festivalu v čele s programovým ředitelem Petrem Kubicou a ředitelem festivalu Markem Hovorkou vybere přibližně 100 celovečerních a 50 krátkometrážních filmů pro 6 festivalových dní na konci října (festival proběhne 25. až 30. října).

East Silver bude letos nabízet další téměř 4 stovky dokumentů z 20 středo a východoevropských zemí.

 

 

 

 

Výběr filmů pro soutěžní i nesoutěžní sekce programu IX. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava právě probíhá

 

Téměř jedenáct stovek filmů pro MFDF Jihlava

 

Programový výběr probíhá pro soutěž nejlepších středoevropských dokumentů uplynulého roku Mezi moři (Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Rakousko a Slovinsko), soutěžní sekci Česká radost, mapující různé tendence ve vývoji českého dokumentu, zásadní filmy současného světového dokumentu se vybírají pro dvě sekce: Bedekr pravidelně představuje hodnotné filmy v stávajícím roku oceněné na jiných významných světových festivalech, Dobré dílo zviditelňuje filmy nepovšimnuté oceněním, leč výjimečné. Rozsáhlé profily významných a přelomových postav světového dokumentu (často v našem kontextu málo známých či zcela neznámých) uvádějí Průhledné bytosti. Tato základní programová vrstva bude dále doplňována programovými lahůdkami v dalších sekcích.

 

Přihlašování pro další ročník vloni úspěšného trhu East Silver bylo otevřeno od 15. února do 30.června 2005, přihlásilo se celkem více než 350 dokumentárních filmů (navíc i tyto filmy se všechny přihlásili i pro festivalový program): nejvíc desítek z Rakouska, Polska, České republiky, Maďarska, a Ruska, dále dokumenty ze Slovenska, Srbska a Černé Hory, Chorvatska, Rumunska, Pobaltských zemí, Bulharska, Ukrajiny, Běloruska, Bosny a Herzegoviny a Slovinska a po jednom filmu se účastní také Kyrgyzstán, Uzbekistán a Makedonie.

Mezi přihlášenými jsou menší nezávislé produkční společnosti i mamutí instituce jako Polská televize, Česká televize, Rumunská televize, Bulharská televize, Estonská televize, Chorvatská televize, Rakouské televizní vysílání ORF, ale také organizace jako Estonský filmový fond a Litevské filmové centrum, Nadace chorvatských filmových klubů. Z filmových škol se projektu účastní například Filmová Fakulta Akademie múzických umění v Praze, Filmová škola Andreje Wajdy ve Varšavě, Divadelní filmová a televizní fakulta Kyjevské univerzity, polská Televizní a filmová škola v Lodži, z produkčních společností například rakouský Sixpackfilm, chorvatská Factum Documentary, Polské filmové studio Kaleidoskop a  mnoho dalších.

 

 

Tvář 9. MFDF Jihlava 2005

 

Na konci června proběhlo i slavnostní odhalení letošního festivalového plakátu. Autorem plakátu, z něhož vychází i celková grafická koncepce festivalu, je přední český grafik Juraj Horváth, který již pátým rokem dodává největšímu festivalu dokumentů ve střední Evropě jeho nezaměnitelnou tvář.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Juraj Horváth (1974 Bratislava)

Věnuje se kresbě, grafice, knižní grafice, ilustraci, vydávání dětských knih a novin (nakladatelství Baobab, www.baobab-books.net). Vystudoval SUPŠ sklářskou v Kamenickém Šenově. Následně umělecké působení na VŠUP ateliér ilustrace a grafiky (Jiří Šalamoun), absolvoval stáže v ateliéru fotografie, písma a na st. Lucaspaviljoen v Antverpách. Jako grafik a ilustrátor pracuje pro nakladatelství, Argo, GplusG, Labyrint, Triáda a další. Publikoval mimo jiné v časopisech Souvislosti, Dotyk, Revolver Revue a Park. Od roku 2000 je grafikem a výhradním autorem grafické koncepce a prezentace Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. V roce 2003 začíná vést ateliér ilustrace a grafiky na VŠUP. V poslední době spolupracuje na veřejném společensko-interakčním projektu auto*mat.

V roce 2000 a 2001 a 2003 získal cenu za nejkrásnější českou knihu (2000 krásná literatura, 2001 dětská literatura, 2003 krásná literatura, výstavní katalogy, dětská literatura) a za knihu Příběhy z Parní lázně získal v roce 2001 na Lipském knižním veletrhu cenu nejkrásnější kniha světa.

 

 

 

Jihlava představila připravované dokumenty na karlovarském festivalu

 

Dokumentární talenty ze Střední a Východní Evropy přivezl na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary panel devíti připravovaných výrazných dokumentů z tohoto regionu. Představeny byly filmy z Bulharska, Slovinska, Estonska, Maďarska, Polska, Slovenska a České republiky, v přípravě s plánovanou premiérou 2005 – 2006. Akci pořádal Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava a Institut dokumentárního filmu.

„Cílem bylo uvést filmy do povědomí dřív, než budou uvedeny. Tento panel je součástí systematické podpory dokumentu, který na jihlavském festivalu znamená prezentaci filmů v programu a zároveň na trhu East Silver,“ řekl Marek Hovorka, ředitel MFDF Jihlava, který panel moderoval společně s Hanou Rezkovou z IDF. Vznikající projekty podporuje IDF, který na jihlavském festivalu pořádá Burzu námětů, místo, kde mohou perspektivní projekty získat peníze na realizaci a navázat koprodukční kontakty. Panel otevřela Eva Zaoralová, umělecká ředitelka MFF Karlovy Vary, a zdůraznila roli dokumentárního filmu v současné kinematografii. Posilování místa pro dokumenty i v podobě tohoto panelu, který se v Karlových Varech objevil poprvé, a výrazně doplnil Panel připravovaných hraných filmů, byl součástí novinek 40. ročníku IFF KV. 9 talentovaných autorů dokumentárních filmů představilo svůj připravovaný film desetiminutovou prezentací s ukázkou z materiálu.

 

 

 

Trh East Silver putoval po světových festivalech

 

East Silver je první trh dokumentárních filmů ze střední a východní Evropy, po loňském úspěšném otevření se letos připravuje jeho druhý ročník. Výběr z trhu (jež vloni k prezentaci a nákupu nabízel téměř 328 dokumentů) byl v podobě putovní přehlídky slavnostně představován na významných festivalech za hranicemi ČR. East Silver Caravan tak dovezla české a středoevropské dokumenty na  Kanadský dokumentární FF Hot Docs, Mezinárodní FF ve Wiesbadenu goEast,  Mezinárodní FF v Linzi Crossing Europe, MFF krátkých filmů Krakov a MFF Alba Regia v maďarském Székesféhérváru. „Jihlavský festival prezentuje kvalitní výběr dokumentární tvorby a stal se velmi důležitou středoevropskou událostí. Já sama jsem pro náš festival vybrala na trhu East Silver 2004 několik filmů, jež uvidíte v programu, naše vzájemné vztahy jsou oboustrannou inspirací.“ vyjádřila se ředitelka festivalu Crossing Europe Christine Dollhoefer. „Jsem rád, že můj film Krásná Dyana je součástí Karavany, vytváří se tak pro něj další příležitosti,“ řekl režisér Boris Mitić, který získal Cenu pro nejlepší dokumentární film na Festivalu východoevropského filmu goEast v německém Wiesbadenu. "Největší problém filmů ze středoevropského regionu je především neschopnost koordinovaně je prezentovat. Je dobré, že v Cannes se postaví nějaký stánek, ale tamní prostředí je poněkud sterilní. Prostřednictvím menších festivalů, kde je daleko větší možnost české filmy v programu najít, se jim bude věnovat daleko více lidí," říká Lucie Kalmar, která v Székesfehérváru reprezentovala jednoho z největších světových distributorů uměleckého filmu, francouzskou firmu Wild Bunch. (článek v Hospodářských novinách 13.6., autor: Přemysl Martinek).

Cílem trhu East Silver je mapovat a propagovat málo známou dokumentární tvorbu a podporovat nezávislé producenty a filmaře ze středo a východoevropského regionu. Vytváří snadno dostupnou platformu pro výměnu zkušeností mezi filmovými profesionály a současně představuje mapu nejnovější tvorbu.

 

 

 

Data Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava 25. – 30. 10. už teď do Vašich diářů doporučujeme

 

 

 

 

Reklama