Do zápisu budoucích prvňáků ještě zbývá pár měsíců. Nicméně právě teď je čas začít se na zápis a na budoucí školu připravovat. Nemíní se tím ovšem, že budete do dítěte hustit čtení nebo psaní, připravenost na školu obnáší něco trochu jiného. Kromě znalostí odpovídajích věku jde třeba o praktické dovednosti. Dobrá rada úvodem, nikdy potomka školou nestrašte.  

Jak je to s vědomostmi?

Že sousedovic Klárka už čte, zatímco váš předškolák se neumí ani podepsat? Pak vězte, že na tom vůbec nezáleží, protože děti se vyvíjejí nerovnoměrně a podobné porovnávání nemá valný smysl.

"Spíše než to, co dítě umí, je třeba posoudit, jak je schopné se přizpůsobit nárokům školy," říká psycholožka Vlasta Rezková z Pražské pedagogicko-psychologické poradny. Jinými slovy, jde o školní zralost - dítě, které s ní má problémy, ve škole může narazit, protože se neumí soustředit, má problémy s výslovností, kvůli nevyvinuté jemné motorice se mu nevede při psaní, není zvyklé na pravidelný režim.

Máte pocit, že by právě tohle mohl být problém vašeho jinak bystrého dítěte? Proberte vše s jeho učitelkami ve školce a zajděte k psychologovi.

"V pedagogicko-psychologických poradnách posoudí zralost dítěte na první třídu. Zároveň mohou nabídnout kursy, které pomohou dětem dohnat to, v čem si zatím nejsou jisté," vysvětluje psycholožka Rezková. Ve zmíněné pražské poradně jsou to kursy grafomotoriky a kurs pro předškoláky, v němž děti procvičují formou hry jednotlivé funkce pro zvládnutí prvních školních dovedností. Zatímco si hrají s učitelkou, mají rodiče příležitost  povídat si s psycholožkou. Kromě placených kursů můžete zvolit levnější variantu, která si zase vyžádá více vašeho času - domácí procvičování se speciálními brožurami, které jsou k mání buď v poradnách nebo v prodejnách učebnic.  

Vyšetření školní zralosti se dělá právě v zimě, aby byl čas případné zjištěné vývojové nerovnoměrnosti docvičit. Počítejte s delšími objednacími lhůtami. V Pražské pedagogicko-psychologické poradně kupříkladu trvá vyšetření zhruba hodinu, během níž odborník sleduje pomocí speciálních testů  grafomotoriku, sluchové a zrakové vnímání, vyjadřovací schopnosti a schopnost soustředění. Psychologické vyšetření je každopádně na místě v případě, že chcete pro své dítě odklad.

Tkaničky, nůžky & spol.

Dosti však vědomostí. Dítě, které za rok čeká škola, musí umět i další věci. Třeba se samo obléknout. Je dost možné, že mnohé z následujícího seznamu potomek zatím nezvládne, ale máte skoro celý rok na to, abyste nedostatky dohnali.

Dítě by v šesti letech mělo:

1. Znát svoje jméno a příjmení, vědět, jak se jmenují rodiče.
2. Umět se obléknout i převléknout do cvičebního úboru tak, aby na něj nemusely ostatní děti čekat.
3. Umět si uvázat kličku na tkaničce.
4. Kreslit tužkou a pastelkami a malovat barvami.
5. Poznat červenou, modrou, žlutou, zelenou, hnědou a černou barvu.
6. Uklidit hračky, pastelky a knížky na místo, kam patří.
7. Vystřihnout obrázek nůžkami.
8. Připravit si na pokyn rodičů třeba batůžek s věcmi na výlet (oblíbenou hračku, láhev na pití a podobně).  
9. Se zájmem a v klidu poslouchat třeba čtení pohádky.
10. Pozorně sledovat pohádky, filmy a písničky a povídat si o nich s rodiči.

Blížící se zápis však nevypadá jako zkoušení a většinu ze zmíněných věcí tam po dítěti nikdo chtít nebude - mělo by je umět hlavně kvůli sobě, aby pro něj nástup do školy byl co nejhladší.

I s odkladem k zápisu

Máte doma dítě, které půjde za necelý rok do školy, ale nebude předtím chodit do školky? Nemusí to nutně být na závadu, ale psychologové přesto doporučují, aby chodilo alespoň občas do školky. Je na vás, abyste jej přivykli pravidelnějšímu režimu a na pobyt mezi více dětmi. Nejde přitom jen o ostýchavost, je nutné, aby s dětmi umělo kupříkladu spolupracovat. 
Součástí přípravy na zápis je také výběr školy, do níž dítě zapíšete. V malých obcích většinou nebývá výběr velký, ovšem zvláště ve městech se mohou školy o děti přetahovat. Právě nyní nastává čas se porozhlédnout po té správné škole pro vašeho potomka. A to i v případě, že bude mít odklad, protože k zápisu musíte tak jako tak.  

______________________________________________________

Některé články na toto téma, které vyšly na Ženě-in.
Je čas vybrat školu pro budoucího prvňáčka
První třída, kašička
Málem učitelkou
Malotřídka, nebo městská škola?
           

 

               
Reklama