Známe je všichni. Protivné a neskutečným tempem se množící miniaturní mušky, kterých se prý nedá zbavit. Přitahují je ideálně přezrálé nebo hnijící ovoce a zelenina, kvašené či kvasící potraviny, pivo a víno, nepohrdnou však ani přesluhující kuchyňskou houbičkou nebo odpadky v koši. Jsou nenáročné a vděčné. Za vaši pohostinnost se vám každá samička odmění až 500 nakladenými vajíčky, ze kterých se do 24 hodin vyklubou svěží malí pomocníci. A tak dál a pořád dokola. No – „nekupte to“.

61373d6fb2aa2obrazek.png
Foto: Shutterstock

Pokud nechcete mít farmu

To, s jak neuvěřitelnou rychlostí se tyto malé potvůrky množí, je obdivuhodné, nikoli však žádoucí. Pokud vás už poctily svou návštěvou a nehodláte-li si založit octomilkovou farmu, je potřeba jednat rychle. Zapomeňte na zamačkávání a rozhánění toho mrňavého hmyzu, jde o zbytečné plýtvání energií. A abyste problém s muškami vůbec nemuseli řešit, věnujte se v první řadě prevenci:

  • Důsledně vyhazujte přezrálé ovoce a odpadky často vynášejte.
  • Ovoce a zeleninu skladujte ideálně v chladničce. Banány alespoň na chladnějším místě a dbejte na to, aby se ovoce nedostalo do stádia přílišné zralosti.
  • Ovoce a zeleninu raději ihned po nákupu omyjte, abyste eliminovali případná již nakladená vajíčka.
  • Stopy ovoce, zeleniny, vína, medu či jiných lákadel na stole či kuchyňské lince odstraňujte hned.
  • Ovocné moučníky nenechávejte dlouho stát ladem, octomilky si rády pochutnají i na švestkovém či jablečném koláči. Vše důkladně překrývejte a chraňte.
  • Nádoby s medem či sirupem pravidelně omývejte, aby zvenčí nelepily.
  • Pozor na přelité květiny. Mokrá hlína je pro octomilky skvělým místem ke kladení vajíček.

Když už se zabydlely…

Pokud už se nezvaní hosté u vás doma zabydleli, stále je šance vypudit je. Netvrdíme, že jednou pro vždy, ale pro aktuální období určitě. Zkuste některý z našich tipů, případně jejich kombinaci, ať si úspěch pojistíte.

oc2.jpg
Foto: Shutterstock

Vytvořte si pastičku

Použijte třeba jablečný ocet, zbytek červeného vína nebo ovocný džus. Tekutinou naplňte misku nebo misky a zakryjte potravinářskou fólií. Okraje můžete ještě zajistit gumičkou, aby fólie pevně držela. V ní vytvořte několik malých otvorů a nechte stát na inkriminovaných místech. Vůně nakyslé tekutiny ovocné mušky naláká, ale jakmile vniknou uvnitř, nebude díky plastové bariéře cesty zpět.

Použijte mucholapku  

Není to žádná nádhera, ale třeba na chalupě dobrou službu udělá. Pověsit ji můžete poblíž okna. Mucholapka vylučuje feromony, které lákají nejen mouchy, ale i jiný obtížný hmyz včetně octomilek. Je-li vám mucholapka příliš proti chuti, koupit si namísto ní můžete třeba napuštěné samolepky na okno (obvykle ve tvaru slunečnice), které nakonec mohou plnit i dekorativní funkci.


 oc.jpg
Foto: Shutterstock

Zapuďte je výrazným aroma

Octomilkám nevoní hřebíček. Vánoční koření, které mnozí z nás vyhledávají, kvasné mušky spolehlivě odežene. Vytvořte aromatickou bariéru, nasypejte hřebíček do malých mističek a rozložte po kuchyni a na kuchyňském parapetu. Vyskytují-li se octomilky ve hlíně pokojových květin, nechte půdu lehce vyschnout a následně do ní zapíchněte po stroužku česneku. Také ten mušky nemusí.

Použijte je jako krmivo

Znáte ikonickou českou komedii režiséra Oldřicha Lipského Adéla ještě nevečeřela? Podobnou masožravku, jen v poněkud menším provedení, si můžete pořídit i vy jako jednu z účinných zbraní na obtížné mušky. Trochu zapátrejte v hobby marketech či zahradnictvích a kupte si malou verzi velké Adély. Mušek vás zbaví, a ještě se u toho báječně nasytí.

Vysajte je

I obyčejný vysavač může být účinným řešením. Nechte v kuchyni lákadlo ve formě malého kousku ovoce, vyčkejte, až se roj octomilek na dobrotu slétne, a poté je jednoduše, i s ovocem, vysajte. Sáček nezapomeňte bezprostředně vynést do popelnice.

Čtěte také Mléčné skvrny na skleničkách nebo rezavé stopy na příborech: Víme, jak si poradit s nechtěným dědictvím kuchyňských myček, a známe příčinu

Zdroj: goodhousekeeping.comcountryliving.com