Vinice oblast DOCG
Prvním z nich je takzvaná Charmatova metoda, kdy víno podruhé kvasí ve větších nerezových nádobách. Tak se získávají lehčí a svěžejší typy šumivých vín. Další metodou je tzv. šampaňská neboli klasická. V tomto případě kvasí víno přímo v lahvích a každý produkt se tak stává jedinečným. Nápoj má plnější chuť, platí to třeba pro Bohemia Sekt Prestige nebo Chateau Radyni. Pro název je pak rozhodující místo původu a výběr odrůd.
Označením šampaňské se mohou pyšnit pouze šumivá vína pocházející z francouzského kraje Champagne. Tuto oblast celosvětově proslavili právě vinaři a rozkládá se na severovýchodě Francie. Zdejší podnebí výrazně ovlivňuje kyselost hroznů, které jsou tak pro výrobu opojného nápoje, podávaného v útlé skleničce, zcela ideální. Produkce šampaňského vyžaduje použití pouze směsi odrůd Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier, které druhotně kvasí klasickou metodou. V Česku můžete ochutnat například klasické šampaňské značky Alfred Gratien. To je založeno na cuvée, kterému dominuje ovocný Pinot Meunier kombinovaný s elegantním Chardonnay.
Z Francie pochází také crémant. Přestože se hrozny zpracovávají stejně jako v případě šampaňského, najdeme mezi nimi rozdíly hned dva. V první řadě není crémant vázán ke konkrétnímu území, můžeme jím tak nazývat jakékoli francouzské šumivé víno kvašené v lahvi. Za druhé nejsou stanovena přesná pravidla pro výběr odrůd, jako je tomu u šampaňského. Nejznámější jsou např. Crémant de Loire nebo Crémant de Bourgogne.
Sbíhají se vám po přečtení těchto řádků sliny? A po jakých bublinkách sáhnete? Vyberete populární prosecco, luxusní šampaňské, nebo zůstanete u ověřené české klasiky – značky Bohemia Sekt?
Nový komentář
Komentáře
myslím si že perlit nepotřebuji
To bych se nenaučila.