Sýr je nedílná součást každé královské tabule, ale i jedinečná pochoutka, kterou si vychutnáváme k běžnému jídlu, při posezení s přáteli nebo při na výjimečných událostech. Pestrý výběr sýrů v různých podobách svádí nejen k ochutnávání, ale také ke kulinářskému umění. Obchody nabízí sýry tvrdé, polotvrdé, měkké a čerstvé. Poznat tu správnou kvalitu a umět je maximálně využít není vůbec snadné.

Sýr je dokonalý jak ve studené, tak v teplé kuchyni. Určitě také patříte mezi ty, kteří si jej zapékají ať už samotný nebo jako ingredienci v různých omáčkách, směsích, které pokryjí pokrm v zapékací nádobě.

sýry

Pro zapékání objevte tajemství Cheddarusýry

Sýry však nehledejte pouze ve studené kuchyni. Skvěle se totiž hodí i do teplé kuchyně. Jejich pečením, zapékáním či rakletováním vytvoříte jedinečné pokrmy plné nezaměnitelné chuti. Pro tepelnou úpravu se však nehodí všechny druhy sýrů, musíme tedy pečlivě vybírat který zvolit. Na zapékání se hodí především takové, které mají více než 40 % tuku. Ideálním sýrem pro využití v teplé kuchyni je polotvrdý kravský cheddar, který se vyznačuje výraznou aromatickou chutí a typicky oranžovým zbarvením. Původně se vyráběl pouze v Anglii. Později se však stal tradiční především pro země USA, kde se běžně používá jako součást sendvičů a hamburgerů. Výborně chutná také zapečený s těstovinami nebo bramborami.

sýry

S čím kombinovat a podávat Cheddar:

sýry

Například Président Cheddar s příjemnou ostrou výraznou chutí udělá z každého pokrmu opravdový gurmánský zážitek. Podle uznávaného francouzského odborníka na sýry Xaviera Thureta je ideální kombinovat cheddar s meruňkovou marmeládou a čerstvě namletým pepřem. Dobře jej také doplní kvalitní whiskey a dá se použít i na sýrové fondue, v burgerech, omáčkách a dalších receptech. Můžete si ho ale vychutnat i samotný třeba s červeným vínem Merlot a nezklame ani ve společnosti klasického anglického cideru.

Také zapékáte sýry? Který máte oblíbený?

Reklama