Dnes odpoledne a večer se budou jako každoročně po ulicích hemžit postavy Mikulášů, čertů a andělů. Za dveřmi bytů se chystají natěšené děti, někdo se těší na nadílku, někdo se klepe v hrůze před „panem čertem“. Mají nachystané svoje básničky, které roztřesenými hlásky přednesou, aby si vysloužily koše sladkostí, pomeranče, uhlí a brambory.
Někteří rodiče setkání svých potomků s nebesko-pekelnou trojkou risknou, jiní si myslí, že by to jejich děti neunesly. Nebojte se, unesou. Kdo se v dětství nesetkal s Mikulášem a čertem face to face, neví, co je dětství.
Kdo do toho jde, musí připravit scénu, na kterou budou magické postavy vcházet – pozvou se babičky a dědové, celé odpoledne se vyprávějí příběhy o dětech, které za dramatických okolností odnesl čert, může se přednášet i příběh o doktoru Faustovi. Pak se dětem zopakují všechny hříchy, kterých se za celý rok dopouštěly.
Když je všechno připraveno, mohou rodiče vyběhnout, aby si nějakého Mikuláše ulovili. Výběru je třeba věnovat velkou pozornost – zásadně není vhodné oslovovat trojice, na kterých je patrno, že již požily větší množství alkoholických nápojů. Takoví Mikulášové si pak nezapamatují, jak se jednotlivé děti jmenují, a ze zlaté knihy předčítají jejich provinění neartikulovaným mrmláním. Čerti pod parou nekontrolovatelně straší bez ohledu na zásahy rodičů, točí dětem v nebezpečné vzdálenosti před obličejem řetězy a srážejí vánoční výzdobu ze stěn. Ani opilý anděl nebývá přesvědčivý, rozdrolená a natržená křídla mu ovadle visí ze zad a andělsky nalíčený obličej se pod hvězdou nakřivo mění v rozmazaný abstraktní obraz. Tudy cesta nevede.
Není vhodné používat ani dětské trojice, protože pokud vaše ratolest není úplně malá (nebo úplně pitomá), brzy trik prokoukne a výchovný účinek návštěvy se rychle ztrácí. Když se rozhodnete použít jako Mikuláše a čerta tátu se strejdou nebo sousedem, věnujte pozornost detailům. Povědomé bačkory nebo rukávy, které koukají zpod masky, mohou všechno zhatit.
Pokud tedy už máte tu správnou trojici seriózních svatě-pekelných poslů, domluvte si cenu za jejich návštěvu – někdo si vezme, kolik dáte, někdo na věc pohlíží jako na dobrý byznys a podle počtu dětí stanoví cenu. Pak už jen pošeptáte jméno a seznam hříchů a nadílka může začít…
Mikuláš při nadílce nemusí jenom dávat, může i brát, výměnou za dobroty a dárečky třeba inkasuje dudlíky, plenky a další věci, kterých by se měly děti v přiměřeném věku zbavit. Nebojte se využít milkulášských služeb v každém věku, funguje to stoprocentně.
Reklama