České obyvatelstvo stárne – stejně jako populace dalších vyspělých evropských zemí. S tím roste význam nemocí spjatých převážně s vyšším věkem. Jednou z nich je i zápal plic. Riziko dále zvyšují chronické nemoci či holdování tabáku a alkoholu.

„Hlavním důvodem vyšší náchylnosti k zápalu plic u alkoholiků je často přidružená jaterní cirhóza, při které se zhoršuje schopnost buněk imunitního systému bojovat s bakteriální infekcí. Poškozená játra zároveň hůře tvoří proteiny a klesá jejich schopnost zbavovat organismus škodlivin. Značný problém u alkoholiků představují špatné stravovací návyky a nedostatečný příjem živin, který rovněž zhoršuje obranyschopnost,“ vysvětluje MUDr. Milan Trojánek z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí pražské Nemocnice Na Bulovce.

zápal plic

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

O zápalu plic se však nejčastěji mluví v souvislosti s lidmi staršími 65 let. Nicméně podle statistik začíná stoupat nebezpečí onemocnění již po padesátém roce života, kdy klesá obranyschopnost organismu. „Je třeba věnovat pozornost již lidem nad 50 let. Ti jsou ekonomicky aktivní, potřebují chodit do práce a vydělávat, ale riziko onemocnění již výrazně narůstá. Pokud onemocní a na mnoho týdnů zůstanou v pracovní neschopnosti, znamená to i značnou ekonomickou ztrátu – jak pro pacienty samotné a jejich rodinu, tak pro zaměstnavatele a stát. Očkování je doporučeno zejména u všech osob s přidruženým rizikovým chronickým onemocněním,“ dodal MUDr. Trojánek.

Za zápalem plic často stojí pneumokoková nákaza. Proti ní však existuje očkování. V současné době je na trhu očkovací látka, která člověka ochrání proti nejčastějším bakteriím pneumokoka. Zároveň to jsou ty, které mají nejvážnější průběh a často jsou rezistentní vůči antibiotikům. Bohužel o možnosti prevence zápalu plic prostřednictvím očkování vědělo jen 17 procent oslovených Čechů (v porovnání se 49 procenty Britů). „Klíčovou roli v budování povědomí o nemoci drží v ruce praktičtí lékaři. Ti by měli svým pacientům spadajícím do rizikových skupin problematiku vysvětlovat,“ říká prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc., přednosta Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni.

Nezanedbatelnou roli v informovanosti však hraje také rodina. Každý, kdo má rodiče v již pokročilejším věku, by se tak měl zajímat o jejich zdraví a přispívat k jejich informovanosti.

 

Zápal plic (pneumonie)

Jde o zánětlivé onemocnění plic, způsobované převážně bakteriemi a viry, vzácně i plísněmi či parazity.

Nejvýznamnějším původcem je bakterie pneumokok – latinsky Streptococcus pneumoniae.

Odhaduje se, že každý rok se v Evropě vyskytnou 3 miliony případů zápalu plic. Přibližně každý třetí pacient musí být hospitalizován a řada lidí na tuto nemoc každoročně umírá. Například v ČR roku 2014 zapříčinil zápal plic 2 274 úmrtí.

Reklama