Od pondělí se na Chebsku a Sokolovsku třese lidem půda pod nohama. Slabé otřesy zaznamenali lidé z Nejdku u Karlových Varů, Bublavy, Kynšperku nad Ohří, ale i ze vzdálenějšího Tachovska. V noci na dnešek dosáhlo slabé zemětřesení dokonce 3,9 stupně, což je podle seismologů opravdové, byť slabé zemětřesení.

Naposledy se nám otřásala jinak seismicky klidná krajina v roce 2000.

Podle svědků předcházely zemětřesení tři hlasité rány a během záchvěvů se ozývalo hlasité dunění, což může na obyvatele působit vskutku neblaze. V této části naší země jsou ale podle slov starosty obce Nový Kostel lidé na otřesy celkem zvyklí.

Poměrně silné zemětřesení se na Chebsku objevilo naposledy na přelomu let 1986 a 1987, dosáhlo bezmála 5 stupňů Richterovy škály. „Tehdy najedou vše ztichlo, i zvířata. Pak se ozval hukot a otřesy. Na některých domech pak byly praskliny,“ popsala nepříjemnou vzpomínku obyvatelka Nového Kostela Andrea Strohmaierová.

Zeptali jsme se seismologa RNDr. Jana Zedníka z Geofyzikálního ústavu AV.

Mohlo by se stát, že by tady u nás bylo takové zemětřesení, jako třeba v Číně nebo jinde?
Čistě teoreticky nelze vyloučit nic, ale prozatím nebylo u nás žádné výrazně ničivé zemětřesení zaznamenáno.  Největší, které kdy bylo, tedy za dobu, kdy se tu sledují, a ta není zase tak dlouhá, je z roku 1985, kdy dosáhlo stupně 4,6 R.st. Tehdy skutečně popadaly některé komíny a na domech se objevily praskliny. K žádným obětem na životech ale nedošlo.
Mohlo by se zemětřesení přesunout i do jiných částí Čech?
Nemyslím. Tohle je specifikum této části našeho území. Snad jen oblast Orlických hor je seismicky aktivnější, ale domnívám se, že žádné výrazné nebezpečí nehrozí ani tady. Naposledy se tu otřásla země v roce 1901.
Existuje nějaká studie, která by se zabývala tím, jestli bude takových zemětřesení přibývat, nebo jestli budou silnější?
U nás je to taková událost, protože jak jsem řekl, tohle území nijak výrazně aktivní. Země jako taková ale aktivní je a hromadí se v ní teplo, které je pak příčinou otřesů. Je ale dobré poznamenat, že takovýchto otřesů, tedy této síly, je na světě 100 000 za rok, a například Japonci by si ho ani nevšimli. Může to vypadat, že zemětřesní přibývá, ale musíme přihlédnout k tomu, že dříve nebyla k dispozici média, která by o nich informovala, a tak si myslím, že je to prakticky stále stejné. Jeden rok je země aktivní na jednom místě a jindy na jiném.

Bydlíte v oblasti, kde se tento týden otřásá zem? Jaké to bylo?

Reklama