Hlavní potíž je v tom, že člověk sám obtížně dokáže říct, zda mu z úst zapáchá, či ne. Někteří lidé tímto problémem trpí, aniž by o tom věděli. Jiní si naopak vytvářejí přehnané obavy.

Možná to znáte. Potkáte skupinku známých v družném hovoru. Přidáte se k nim, prohodíte pár vět. Úsměvy na tvářích vašich přátel začnou poněkud tuhnout. Ozve se nervózní pokašlávání. Najednou všichni někam pospíchají. Někomu jede autobus, jiný musí nutně na nákup. Zůstáváte sami. Tak tohle se mi stává pořád, říkáte si. Čím to jenom může být? Co dělám špatně?

Problém je možná úplně jinde, než ho hledáte. Překážkou v komunikaci s jinými lidmi nemusí být ani tak to, co říkáte, jako spíš že vůbec něco říkáte. Z vašich úst se totiž line nepříjemný zápach.

I kouřem zapáchající dech patří ke společenským faux pas

  • Jak to poznáte?

smellHlavní potíž je v tom, že člověk sám obtížně dokáže říct, zda mu z úst zapáchá, či ne. Někteří lidé tímto problémem trpí, aniž by o tom věděli. Jiní si naopak vytvářejí přehnané obavy. Nejjednodušší je tedy zeptat se někoho jiného. Když se nezeptáte, málokdo vás na to upozorní sám od sebe.

  • Co může být příčinou?

V dutině ústní se zcela přirozeně vyskytují bakterie. Živí se zbytky potravy a produkují různé látky. Pokud si nedostatečně čistíte zuby, bakterie se přemnoží. Pak vzniká nelibá vůně. Postihne-li ústa nebo krk infekce, zápach vzniká také. Další příčinou může být i celkové onemocnění. To je ta nejhorší varianta. Naštěstí také nejméně častá.

  • Co můžete tedy dělat?

Základem úspěchu je dobrá ústní hygiena. Zjednodušeně řečeno - musíte si pravidelně čistit zuby. Jednou za týden je sice také pravidelně, ale nestačí to. Zuby bychom si měli čistit nejméně dvakrát denně. Častějším čištěním nic nezkazíte. Můžete také používat různé ústní vody. Žvýkačka bez cukru má rovněž příznivý účinek. V případě, že ani pravidelná péče o zuby nepomáhá, vydejte se za svým zubním lékařem. Ten může odhalit zkažený zub, zánět dásní nebo jiné onemocnění. Také vám poradí, jak o zuby správně pečovat.

  • Svěřte se svému praktickému lékaři

Nepříjemný zápach nemusí ale vznikat přímo v ústech. Neváhejte se proto obrátit na svého praktického lékaře. Ten vás vyšetří a v případě potřeby doporučí k odbornému lékaři. Může Vás poslat například na krční nebo k internistovi. Obava z návštěvy lékaře není na místě. Nic hrozného se vám stát nemůže. A případné malé utrpení snad stojí za to, že se s vámi zas budou lidé bavit...

www.ulekare.cz