Jsou situace, které dokážou potrápit. Propocené tričko a nadměrná tvorba potu, také zápach z úst. Jak s ním bojovat?

erpetZeptali jsme se na několik otázek odbornice z Erpet Medical Clinic, zubní klinikou, se kterou spolupracujeme – odpovídala MUDr. Tereza Urbánková

Nepříjemné faux paus je, když někomu je cítit z úst, lidově řečeno mu smrdí z pusy. Je možné, že to sám necítí, ale okolí ano?
Ano. Myslím, že toto je docela časté.

Čím je to dáno? Špatnou hygienou, nebo složením jídelníčku?
Zápach vydechovaného vzduchu způsobují zpravidla zplodiny anaerobních bakterií. Tyto bakterie žijí také v mikrobiálním povlaku v dutině ústní a kromě zápachu způsobují také různé zánětlivé procesy na dásních a vznik kazů. 

Co by měl takový člověk, pokud je si toho vědom, dělat?
Měl by se s problémem svěřit svému zubnímu lékaři. Ten mu zcela jistě poradí, jak dále postupovat. Nedříve je nutné zajistit u pacienta dobrou dentální hygienu, protože asi 90 % halitózy - zápachu z úst - má původ v nedokonalé zubní hygieně. Popřípadě se následně provede nutné stomatologické ošetření (ošetření parodontitidy, kazů...). Pokud problém není takto odstraněn, mělo by se pátrat, zda příčinou zápachu z úst není nějaké metabolické onemocnění jako cukrovka nebo onemocnění trávicího nebo dýchacího traktu - zde se do léčby mohou zapojit i internisté, otorhinolaryngologové či pneumologové.

Jak takový problém řešíte ve své ordinaci?
Pacient nejdříve absolvuje návštěvu u dentální hygienistky, která ho naučí, jak správně o zuby pečovat, a odstraní zubní kámen. Poradí mu jaké pomůcky si vybrat (včetně mezizubních kartáčků) a nacvičí spolu správné techniky čištění zubů. Pak zpravidla přichází na řadu zmiňované stomatologické ošetření. 

Za odpovědi děkujeme MUDr. Tereze Urbánkové
Více informací najdete na stránkách www.erpetmedical.cz

erpet

Reklama