Někdy vadí vám samotným, jindy ho necítíte, ale všichni ostatní jsou s vámi ochotni komunikovat jen na uctivou vzdálenost. Zápach z úst (halitóza) představuje velký problém, který ale ve většině případů lze účinně řešit. Jen mu přijít na kloub.
6051dc6e6a106obrazek.png
Foto: Shutterstock

Nezvládnutá hygiena

Základem svěžího dechu je pravidelné a poctivé čištění zubů. To znamená tak pečlivě a dlouho, než odstraníte všechny nečistoty, a to i v mezizubních prostorech. Nezapomínejte při tom ani na jazyk, kde se bakterie také drží. Jestliže na některých místech zůstane plak tvořený z mikroskopických zbytků potravy, pustí se do jeho rozkladu bakterie. Při jejich pilné práci vznikají páchnoucí látky jako je například sirovodík. Ty sice můžete na chvíli přebít například ústní vodou, jenže nelibá vůně se brzy vrátí. Pokud dutinu ústní nečistíte správně po delší dobu, problém se ještě vystupňuje zánětem či jiným onemocněním dásní.

  • Navštivte dentální hygienistku, která vám dutinu ústní kompletně vyčistí a poradí, jak si zuby čistit lépe. 

Špatný pitný režim

Pokud zuby čistíte správně, může být problémem sucho v ústech. Sliny totiž působí jako přírodní dezinfekční roztok, který bojuje proti škodlivým mikroorganismům v ústech. Jestliže jich máme málo, nedokáží svou práci dělat na sto procent. Výsledkem je mimo jiné zápach z úst. Aby vše fungovalo, myslete na pravidelný pitný režim. Ideální je voda, ne slazené nápoje, které problém jen zhorší. Pít musíte tím častěji, čím více dutinu ústní vysušujete. Například kouřením, nebo alkoholem.

  • Vyvarujte se také potravin, které zápach z úst podporují. Jde o ty s přírodními sloučeninami síry (vajíčka, cibule, česnek, zelí…), velkým množstvím cukru, bílkovin a kyselinotvorných látek (džus, káva…).
  • Na vině může být naopak i nedostatek potravin. Pokud dojde při dietě v organismu k takzvané ketóze (štěpení tuků), bude z vás cítit aceton.

Pozor na léky

Některé léky mohou způsobovat sucho v ústech, což vede k zápachu z úst. Nebo přímo uvolňují do vašeho těla zapáchající chemické látky, které pak vydechujete. Pozor si dejte hlavně na tablety k úpravě krevního tlaku, antihistaminika nebo antidepresiva.

Porucha trávicí soustavy

Pokud není ve vašem zažívacím ústrojí všechno tak, jak má, může se to projevit i navenek – zápachem z úst. Problémem bývá přemnožení špatných bakterií ve střevech a zvýšené množství kvasinek, ale také žaludeční reflux, zánět jícnu, vředy či zánět sliznice žaludku.

  • Pokud vás tedy často trápí pálení žáhy, nadýmání, nadměrné říhání, nevolnost, nechutenství nebo bolesti žaludku, určitě vyhledejte lékaře.

Problém v dýchací soustavě

Zápach z úst může souviset i s onemocněním dýchací soustavy. Může ho způsobit bronchitida, angína, zánět nosohltanu či obyčejná rýma.

Toxické látky v těle

Zbavit se odpadních látek pomáhají tělu játra a ledviny. Jestliže je ale jejich funkce narušená, toxické látky se v nás hromadí a mimo jiné navenek i nepěkně zavání.

Cukrovka

Zápachem z úst o sobě dává vědět také diabetes mellitus. Kromě toho, že dehydratuje tělo, což vyvolává i sucho v ústech, způsobuje i ketoacidózu. Tu přivodí nadměrné štěpení tělesného tuku, při němž vzniká „acetonový dech“.

Čtěte také:

Reklama