Představte si klasickou scénu z jakéhokoliv romantického filmu. Milenci spolu ráno leží v posteli, zřejmě ještě spí. Vše je perfektní, a aby situace působila ještě dokonaleji, probudí se jeden z nich a zamilovaně toho druhého pozoruje. Idyla nekončí ani ve chvíli, kdy jsou oba vzhůru. Obdarovávají jeden druhého vášnivými polibky a ani jeden z nich nemyslí na ranní hygienu.
Představujte si znovu. Ležíte v posteli vedle svého vysněného, díváte se, jak spí, a vše je naprosto v pořádku, dokud se neprobudí, nezačne na vás mluvit a dožadovat se vášnivých polibků, a dokud vás nezačne laskat svým tchořím dechem.
Berme to samozřejmě s nadsázkou, ale tzv. „ranní dech“ patří k nejčastějším projevům zápachu z úst. Takový zápach z úst má na svědomí snížená produkce slin během spánku v kombinaci s nedokonalou ústní hygienou. To napomáhá tomu, aby bakterie společně se zbytky potravy vytvořily přes noc opravdu výbušnou směs. Předejít tomuto problému spolehlivě můžeme vyčištěním nejen zubů, ale i prostorů mezi nimi a také povrchu jazyka. Nejideálnější způsob večerní hygieny vašich úst je kombinace kartáčku na zuby, mezizubního kartáčku a zubního vlákna.
Obecně nás může trápit zápach z úst jako takový. Způsobuje jej:
- nedostatečná nebo špatná ústní hygiena, zkažené zuby, u nositelů protéz i dlouhodobé nečištění zubní náhrady a dále snížená produkce slin během spánku nebo tělesné námahy
- záněty vedlejších nosních dutin nebo cizími tělesy v nose
- záněty hltanu a jícnu, vzácně choroby žaludku
- acetonový zápach u cukrovky, močovinový u chorob jater a ledvin (ve vydechovaném vzduchu)
- česnek, cibule, některé mléčné výrobky.
Jako prevenci navštěvujte pravidelně 2x do roka svého zubního lékaře, vyžadujte odstranění zubního kamene a tzv. profesionální čištění zubů. Důležité je čištění zubů ráno po snídani a večer před spaním. Nezapomínejte na pravidelné čištění mezizubních prostor, koneckonců při troše cviku tuto činnost můžete provozovat večer při sledování televize.
Pijte také hodně tekutin, protože právě špatný pitný režim a užívání velmi „účinných“ vysoušedel, jakými jsou nechvalně proslulé škodliviny tabák a alkohol, mohou vznikat poruchy trávení a různá jiná onemocnění úst, která jsou také provázena zápachem z úst (o pachu tabáku nemluvě). V případě pocitu sucha v ústech žvýkejte žvýkačku bez cukru. Kromě vlastního aroma žvýkání podporuje produkci sliny. Podobnou službu udělá i žvýkání hřebíčku, máty nebo fenyklových semínek.
Vyhýbejte se konzumaci bonbonů s obsahem cukru, protože obsahují bakterie, které právě v ústech vytváření zapáchající plyn. Známé cibulové a česnekové aroma je způsobeno nemalým množstvím přírodních sloučenin síry. Po konzumaci ryb, masa a mléčných výrobků si vypláchněte ústa. Zubní protézy důkladně čistěte a na noc je odkládejte. Jezte hodně čerstvé, vláknité zeleniny, například mrkev.
Elektrický nebo manuální: Nevěřte reklamě
K čistému chrupu a svěžímu dechu je také potřeba dobrý zubní kartáček. Elektrické zubní kartáčky přitahují naši pozornost již několik let. Ale jsou skutečně lepší než ty manuální? Jediné, v čem obyčejný kartáček převyšují, je cena. Lepší účinností však nikoliv. V boji proti zubnímu plaku jsou na tom oba typy kartáčků stejně. Většinou stejně záleží na naší péči a zručnosti a na tom, kolik péče a času čištění věnujete.
Chcete-li zahodit obyčejný kartáček a pořídit si elektrický, záleží na tom, jak hluboko máte do kapsy. Je jedno, čím si zuby čistíte, důležité je, abyste odstranili co nejvíce zubního plaku. Je to neviditelný povlak bakterií, který se vytvoří na zubech po každém jídle a připraví potřebné prostředí pro tvorbu kazu tím, že přeměňuje cukry z potravy na kyseliny. Dvacet minut po každém jídle tedy dochází k poškození skloviny. Proto je tak důležité zubní plak čištěním ze zubů odstranit.
Elektrický kartáček vás veškerého zubního plaku nezbaví. Dokáže ho odstranit hodně, ale jen v místech, která jsou štětinkám kartáčku přístupná. Totéž samozřejmě platí i pro ruční čištění. Na jiných místech, kam štětinky nedosáhnou, zubní plak zůstává. Ukázala to klinická studie, která zkoumala na 48 pacientech, jak si jednotlivé kartáčky poradí s plakem na různých místech ústní dutiny. Množství plaku se měřilo před pokusem a po patnácti dnech používání.
Zatímco přední plochy zubů vyčistí téměř dokonale, zadní strany jen průměrně a největší problémy přinášejí vzdálená místa a mezizubní prostory. U některých pacientů se množství plaku v těchto místech ještě zvětšilo.
Zatím tedy vůbec nehrozí, že by elektrické kartáčky vytlačily ty manuální. Výhodou obyčejných kartáčků (kromě ceny) je, že neznečišťují bateriemi životní prostředí a nespotřebovávají elektrickou energii. Ale ani elektrické kartáčky není třeba zatracovat. Zkušenost odborníků říká, že s koupí nového kartáčku často stoupne zájem o čištění zubů zejména u dětí. A pro lidi s omezenou hybností paží nebo rukou může být elektrický kartáček doslova záchranou.
Abeceda čištění zubů
Kdy? Ideální je po každém jídle. Pokud to není možné, alespoň si ústa vypláchněte vodou a žvýkejte žvýkačku bez cukru, podporuje tvorbu slin, a tím chrání zuby proti zubnímu kazu. Minimum alespoň večer před spaním.- Jak dlouho? Tři minuty, doporučují odborníci. Dvě nebo alespoň jedna je lepší než nic.
- Co? Nejprve vnitřní plochy zadních zubů, pak předních zubů, pak vnější plochy zubů a nakonec žvýkací plošky.
- Jak? Přesnými pohyby a spíš jemně než energicky. Zvlášť čistit horní a dolní zuby. Pohyb kartáčku má být veden od dásně směrem k zubu, u horních zubů je to směrem dolů, u dolních směrem nahoru. Kartáček by měl být v úhlu 45 stupňů k dásním.
- Čím? Měkký kartáček je šetrnější ke sklovině a lépe se dostane do mezizubních prostorů. Žádný však nedokáže z nich dostat všechny zbytky potravin, proto se k dočištění doporučuje používat ještě mezizubní spirálové kartáčky nebo nitě. Účinné jsou také ústní sprchy.
Je dobré vědět
Zubní kartáček by se měl měnit přibližně každé tři měsíce. Když jsou štětiny kartáčku ohnuté, nemohou se účinně dostat mezi zuby, navíc mohou poranit dásně.
Barva zubů je dána geneticky. Zhoršit ji může strava (čaj, káva, tabák) nebo některé léky (antibiotika). Zlepšit ji může odborník, i když na tuto péči nejsou shodné názory. Speciální pasty, které se prodávají, nejsou bez rizika - mohou zvrásnit povrch a poškodit zuby.
Řešíte problémy s dechem u sebe nebo známých? Máte zaručený recept, jak se zbavit zápachu z úst?
Nový komentář
Komentáře
Trpěla jsem zápachem z úst a zkoušela vše možné, vč. bylinek a babských rad, samozřejmě vše bylo jen maskování zápachu. Taky jsem prošla spoustu diskusí a stejně jsem na nic kloudného nepřišla. Až jsem náhodou narazila na e-book Jak na zápach z úst krok za krokem od autorky, která sama zápachem z úst trpěla a vyřešila ho. E-book je opravdu dobrý, je tam strašně moc příčin a co s tím dělat v praxi. Díky e-booku jsem objevila svoje 2 přičiny a ty vyřešila a zápach z úst konečně zmizel!
U každého může být přičina jiná, proto všem, kdo s tím bojují, doporučuji si to přečíst! Je to na webu www.zapach-z-ust-ebook.cz
svetlana — #27 Kup jí sprej do úst jako dárek
Gabriel Chevallier: Zvonokosy:
"… dech páně učitelův kazil jeho krásné mravokárné průpovědi, takže zvonokoští občané se raději vyhýbali jeho moudrosti, protože Kulíšek ji lidem s oblibou vštěpoval hodně zblízka. A ježto on jediný z celého kraje neznal tuto svou špatnou vlastnost, přisuzoval jenom ignorantství a žalostnému materialismu zvonokoských občanů onu horlivost, s níž před ním prchali a hlavně zkracovali každý důvěrný rozhovor, každou vášnivou debatu."
svetlana — #27 měly jsme také jednu,už tam nedělá ale byla to hrůza každý utíkal když se přiblížila
to teda jo, mám takovou jednu kolegini, ale jak ji to říct???
hygiena zubů,žvýkačky nebo jiné pastilky
mám žvýkačku vždy při ruce,abych se podobných věcí vyvarovala...
Co takhle čistit si zuby a používat žvýkačku?
listerin,měla to i malá a už je to v pohodě,bakterie v pusi
naštěstí tenhle problém nemám,ale nedávno jsem se setkala s lékařkou,která tím trpí a není to nic příjemného,když vás vyšetřuje a zblízka na vás dýchá
átéčko — #20 hm, když pak zuby "hnijou", tak holt je shnilý i dech.. Nebo někdo má třeba něco se žaludkem a smrad z pusy to jistí..
V jedné drogerii byla prodavačka a té příšerně jelo...., ale nechala si předělat chrup a je v pohodě.
Žvýkačku a čistit.
átéčko — #17 to je dobrý, tuhle hlášku neznám
Nestyda — #13
U nás se říká "jede ti z kotla!"
A o ústní vodě tu nepíšou nic... Osobně taky nemám ráda dech po cigaretách a chlastu, čímž někteří lidi jdou cítit a dech po ránu taky není moc super, proto hned do koupelny, vyčistit, ústní vodu, atd. Jen jsme se tak s přítelem bavili, že je to hrůza, jak je to tělo divný a přes noc pracuje a smradí lidem pusy, večer pracně vyčistíme, použijeme vodu a ráno stejně nic moc, ale je fakt, že po té vodě je to ráno mnohééém lepší
polimurda — #14 Necháme to být, nechci se s nikým hádat. Je to Tvůj názor a my jsme zvrácená rodina s divnou mluvou na dnešní dobu.
Nestyda — #13 Zdál se mi trošku divný komentář, tak mi to nedalo zeptat se.Snad jsi se neurazila, za optání nic. Mimo mísu nejsem, ale trochu divná mluva na dnešní dobu.
polimurda — #12 To je dobře, že nás tak dobře znáš. Jsi naprosto mimo mísu, děvče.
Nestyda — #10 Maminka je trochu sprostá a neumí se vcítit do problému a říct to normálně. U vás se tak chováte pořád, trošku divné