Pocit, kdy si kvůli zápachu musíte dávat ruku před pusu, patří k těm nejprotivnějším. Ještě horší může být, když hovoříte s člověkem, který problémem výrazně trpí a ani o tom neví. Někdy se jedná jen o odfláknutou ústní hygienu, jindy jde o vážnější důvody. Ve všech případech ovšem platí, se vším dá vypořádat a zápachu se zbavit jednou provždy.

MDDr. Soňa Humpolíčková z karlínské Dentální kliniky Jan Stuchlík.„Pach z úst může způsobovat řada faktorů. Kromě zanedbaného čištění zubů jsou to většinou drobné i závažnější nemoci trávicího systému, dutiny ústní a samozřejmě chrupu,“ přibližuje MDDr. Soňa Humpolíčková z karlínské Dentální kliniky Jan Stuchlík. Ať už za zápachem z úst stojí cokoliv, používejte ústní vody, spreje a vždy mějte po ruce mentolové žvýkačky nebo bonbóny bez cukru. „Velice dokáže pomoci i žvýkání některých aromatických rostlin, mezi které se řadí třeba šalvěj, tymián zázvor a petržel,“ dodává stomatoložka. Pojďme se podívat, co patří k nejčastějším stomatologickým příčinám zápachu a jak s nimi zatočit.

Špatná hygiena

Jak už bylo řečeno, zápach z úst se nejvíce odvíjí od kvality a četnosti čištění chrupu a ústní hygieny obecně. „Domácí ústní hygiena, správná technika čištění chrupu, používání mezizubních kartáčků a nitě a v neposlední řadě pravidelné návštěvy u stomatologa a na profesionální dentální hygieně, to vše by mělo patřit k základní péči o chrup,“ míní Humpolíčková. Právě v prostorech mezi jednotlivými zuby se mohou nejvíce ukládat zbytky jídla, které se postupně rozkládají a způsobují nelibý zápach. Pomoci by podle stomatoložky hlavně pečlivá péče a čištění mezizubními kartáčky. Ne každý navíc ví, jak správně a efektivně chrup čistit. Pokud mezi tyto jedince patříte, určitě vám nejlépe poradí specializovaní dentální hygienisté.breath

Zánět dásní a parodontitida

Ze špatně prováděné ústní hygieny vycházejí další problém spojeny s pachem z úst. Parodontitida neboli pardontóza je následkem zánětu dásní a na nelichotivý zápach může mít velký vliv. Jde o onemocnění závěsného aparátu, jinými slovy dásně a kosti. „U parodontitidy má zápach na svědomí hlavně plak pod dásněmi, zbytky potravy a zubní kámen v parodontálních kapsách,“ říká Humpolíčková. Opomíjená parodontóza se může na chrupu promítnout tím nejhorším způsobem, tedy ztrátou zubů. Jediným spolehlivým řešení je tedy péče stomatologa a hygienisty.

Zkažený chrup

(Ne)výhodou zkaženého zubu je, že nemusí bolet, tudíž si zpočátku onemocnění často ani nevšimnete. To se však nedá říct o vašem okolí, zkažený chrup s sebou totiž přináší výrazný a nepříliš vábný zápach. „Jde o naprosto přirozený jev, dochází totiž k rozkladu bílkovin. Bakterie, které vnikají do zubu, rozkládají dentin a způsobují infekci,“ vysvětluje MDDr. Soňa Humpolíčková.Jediným řešením je návštěva stomatologa, který rozhodne, zda lze zub zachránit, postiženou část vyvrtat a vyplnit, nebo zda je nutné přistoupit k extrakci zubu.

Zuby moudrosti

Narůstající třetí stoličky neboli zuby moudrosti (nebo odborné třetí moláry) na rozdíl od zkažených zubů ve většině případů bolí, a to značně. Vedle toho rovněž spadají mezi startéry zápachu z úst. „Může nastat situace, kdy se zub prořeže jen napůl a z větší či menší části zůstane pokrytý dásní. V prostorech mezi dásní a zubem se tak opět kumuluji zbytky potravy, bakterie a zubní plak,“ popisuje Humpolíčková. Platí, že by se takzvané zuby moudrosti měly ze všech zmíněných důvodů vytrhnout. Díky znecitlivujícím gelům či lokálním injekčním anestetikům jsou ovšem podobné zákroky takřka bezbolestné, strach je tudíž zbytečný.

Reklama