Lidé si to mnohdy ani neuvědomují. Pokud ano, často se za svůj problém stydí, používají všelijaké spreje, pastilky nebo žvýkačky. Pozvolna se izolují, protože mají pocit, že své okolí obtěžují. Zápach z úst je problém, o kterém se nahlas většinou nemluví.

zuby

Že jde o nezanedbatelnou potíž, potvrzuje i profesor Mel Rosenberg z USA, jeden z předních odborníků na tento problém. Zápach z úst může podle něj způsobit člověku problémy na pracovišti i v soukromí. „Poznal jsem lidi, kteří se kvůli tomu rozvedli,“ říká.

Strach z nepříjemného pachu z úst se stává v podnikatelských kruzích mnohdy přímo fóbií. To tvrdí další americká odbornice, Mary Hopes, jejíž klientela se rekrutuje z kruhů finančníků kolem newyorského Wall Streetu. „Lidé se dnes spíš přiznají k tomu, že brali drogy, než že jim páchne z úst,“ uvádí Mary Hopes.

Je to ale chyba, nevábný dech totiž může být signálem různých chorob. Halitóza, tak se problému říká odborně, totiž trápí téměř pětinu Čechů. Nejčastěji je za jejím vznikem přemnožení mikrobů, kteří žijí v ústech a usazují se zejména na jazyku. Rozkládají tam bílkoviny. Při tomto rozkladu vznikají těkavé látky, které obsahují například síru. A to je nejčastější důvod, proč nám může být cítit z úst. Je proto nutné, aby příčinu  nepříjemných obtíží odhalil odborník. Prvním, a asi nejrozumnějším, krokem je návštěva stomatologa.

herbadent

Stomatologem bychom měli začít
Zubař ústa prohlédne, ošetří případné kazy a ve spolupráci s dentální hygienistkou ověří, zda si klient dobře čistí zuby a ústa. Pokud zjistí, že si čistí zuby dobře, ale třeba na jazyku najde netypické bílé mapy, doporučí mu, aby si pravidelně čistil jazyk jemným zubním kartáčkem, případně speciální škrabkou. Tímto postupem dokážeme podle stomatologů zlikvidovat až 75% biofilmu obsahujícího bakterie. Někdy je dobré čistit i vnitřní stranu tváří. Často pomůže i zlepšený pitný režim, měli bychom vypít dva litry tekutin denně. Ideální je třeba zelený čaj, který jako silný antioxidant může snížit nepříjemný pocit v ústech.

Netvoří se na zubech plak?
Další příčinou halitózy může být postupující zánět dásní, vyvolaný hromaděním bílého povlaku, tedy plaku, v prostorách mezi krčkem zubu a dásní. Plak se však hromadí také mezi zuby a na jejich povrchu. Obvykle k tomu nestačí samotný kartáček na zuby. Je nutné používat také dentální niť nebo mezizubní kartáčky a pravidelně používat ústní vodu.

Nespornou pomocí jsou kvalitní dentální přípravky s ověřeným složením. Obsahující skutečné bylinné extrakty. Příkladem jsou například dentální produkty od firmy Herbadent, u které najdete celou škálu přípravků, které mohou účinně pomáhat proti halitóze při běžné každodenní péči o ústní dutinu a chrup. Najdete tu bylinnou zubní pastu s fluorem, bylinné ústní vody, bylinný gel na dásně a příjemně jemné zubní kartáčky s malou hlavou, které jsou ideální při zvýšené citlivosti dásní a zubů.

Na zápach z úst pomohou bylinky
Odvar ze šalvěje lékařské nebo z lístků máty peprné je velmi silný a ověřený pomocník na halitózu. Šalvěj lékařská má silné desinfekční účinky, stejně jako máta. Můžete vyzkoušet i přímo žvýkat čerstvé lístky z těchto bylinek. Jsou účinnou součástí bylinných zubních past nebo ústních vod HERBADENT, které stomatologové doporučují používat právě při častých výskytech zánětů dásní nebo při halitóze, která má příčiny v ústech.

Naslouchejte varovným signálům
Je důležité vnímat signály těla. To, že je člověku cítit z úst, nemusí opravdu znamenat jen to, že si nečistí zuby a je lajdák.  Mohou to být příznaky toho, že v těle něco není v pořádku. Mohou to být skryté obtíže, jako jsou:

  • chronické záněty v ústech, v nosu, v nosohltanu a v mandlích nebo ve vedlejších nosních dutinách,
  • narušená funkce ledvin, případně jater atd., 
  • reflux, což je problém, při kterém žaludeční šťávy stoupají vzhůru do hrdla, nejčastěji ve spánku, kde mohou podráždit nebo i poleptat dýchací a polykací cesty, 
  • cukrovka a poruchy metabolismu obecně,
  • užívání některých léků (některá antidepresiva, tabletky na syndrom podrážděných střev, antibiotika atd.). Ale i přehnané diety, případně půsty a stres. 

Potom už pouhá návštěva zubaře nestačí, je potřeba se obrátit na specialistu a potíže začít řešit, než přerostou v závažnější onemocnění.

herbadent

Setkaly jste se již mezi vašimi blízkými nebo kolegy v práci s obtěžujícím problémem zápachu z úst? Jak jste tuto situaci řešily Vy?

Více informací získáte na stránkách www.herbadent.cz

Reklama