Málo věcí je v blízkém mezilidském styku odpornější než zápach z úst. Ten, kdo tímto zápachem (halitózou) trpí, o tom bohužel většinou neví, a tak to na vás pálí zblízka přímo v tvář. 

Nechápu to. Přes moji velice zodpovědně vykonávanou ústní hygienu si nikdy nejsem jistá, zda má slova nedoprovází ricna znevažující jejich smysl, a tak, když už, například kvůli hluku, musím mluvit na někoho zblízka, vždy mluvím směrem k jeho ramenu, nikdy ne zpříma do obličeje. Mimo to považuji za běžnou výbavu kabelky mentolové bonbony nebo žvýkačky, které vytahuji automaticky, když vím, že na někoho budu zblízka mluvit .

Jak uvažuje člověk zvyklý mluvit každému zpříma do očí, a to i z dvaceticentimetrové vzdálenosti? Myslí si, že jeho se zápach netýká? Proč si to myslí? Kde bere jistotu? Není mu divné, že se spoluřečník zaklání, nápadně často si překrývá rukou tvář a snaží se hovor ukončit?

Když se s takovým člověkem setkám, vezmu si žvýkačku a nabídnu mu také. Někdy se  mi bohužel stane, že dotyčná osoba s díky odmítne. Co pak? Nacpu si do pusy čtyři žvýkačky najednou doufajíc, že taková nálož mentolu pohltí i pachy zvenčí.

Čím takový zápach může být zapříčiněný? Nejčastěji se setkáváme se zápachem přechodným. Ten je způsobený snědenými potravinami (česnek, cibule atd.), vypitými nápoji  - alkohol, káva (snad největší smrádek pochází v tomto případě z kombinace lačný žaludek + káva + cigaretka).

Další příčinou přechodného zápachu z úst je nedostatečná ústní hygiena – tlející zbytky jídla v mezizubních prostorech nadělají divy, proto je nutné je pravidelně odstraňovat buď pomocí mezizubního kartáčku, máme-li zuby dostatečně daleko od sebe, nebo pomocí dentální nitě. Nezapomínejme ani na náš růžový jazýček. Na ten existují škrabky odstraňující povlak.

Příčinou přechodného zápachu může být také sucho v ústech, dehydratace, dýchání nosem (například při rýmě). Proto, i z tohoto důvodu, hodně pijte.

Závažnější příčinou zápachu z úst bývají onemocnění hltanu, trávicího traktu, plic, ledvin nebo jater, cukrovka.

Máme-li tedy problém se zápachem z úst, nejdříve si řádně vyčistíme ústní dutinu. Pomáhá také vypít mátový čaj, propláchnout ústa roztokem soli, petrželová nať (neutralizuje zápach po snědených potravinách) a samozřejmě ústní vody k tomu určené. Nezabere-li nic z výše jmenovaného, navštivme stomatologa. Pokud ani ten náš problém nevyřeší, poctěme svou návštěvou obvodního lékaře.

A jak vlastně zjistíte, že se vás tento problém týká? Dýchněte si do dlaní a zhluboka nadechněte. Přičichněte k zubnímu kartáčku nebo niti hned po čistění. Všímejte si (proboha!) reakcí okolí na vaše řečnění. Zeptejte se někoho blízkého, od koho snesete pravdu, zda si myslí, že máte navštívit lékaře, že máte podezření na nemoc, která se mimo jiné projevuje zápachem z úst.

Jak říct někomu blízkému, že tímto problémem trpí? Je to hodně individuální, velkou šanci na úspěch má nabízení žvýkačky, kupování mentolových bonbonů tak dlouho, dokud mu to nepřijde podezřelé. Nezabírá? Zeptat se, co dnes jedl, a významně pokývat hlavou. Až se budeme ptát po páté v jednom týdnu, můžeme rovnou navrhnout návštěvu lékaře.

 

Tak. Konec čtení a hajdy zkontrolovat, na které straně tábora stojíme J