Výsledky našeho průzkumu si můžete přečíst v našem článku:

Na naše otázky odpovídala odbornice, která působí jako terapeutka v psychoterapeutickém poradenství a klinická logopedka, Petra Petrlíková. Děkujeme.

6336e72fa08b6obrazek.png
Foto: Shutterstock

Na našem webu proběhl průzkum na téma vztahy a kouření. Ptaly jsme se uživatelek, jako moc velká je pro ně překážka, kdyby jejich partner kouřil. Proč je kouření častým důvodem odmítnutí vztahu, a to zejména pro nekuřačky?
Nevím, zda je kouření častým důvodem odmítnutí vztahu, ale určitě může být jedním z možných důvodů. Vše je o toleranci, vlastních individuálních hodnotách, prioritách. Můžu se jen domnívat, že důvodem odmítnutí partnera - kuřáka, může být jeho závislost jako taková, nebo doprovodné příznaky této závislosti. 

Skoro každý vztah je uměním kompromisu, nikdo z nás není dokonalý. Proč je zrovna kouření tak problematické i pro vytvoření kompromisu?
Mohu se jen domnívat, protože znám spoustu párů, z nichž jeden z nich je kuřák a žijí spolu dobrým životem. Je ale možné, že a priori seznámení je ztížené, když si klade člověk nějaké pro něj přijatelné požadavky na možného budoucího partnera, pak je jedním z častých požadavků nekuřák - nekuřačka. Asi je to dobou, více se zaměřujeme na zdravější zdravotní styl a také se více lidí seznamují jinou než osobní cestou, a tím pádem si kladou požadavky, než dojde k osobnímu setkání. 

Řada kuřáků, ať už je to žena či muž například kouří tajně nebo jinde než v přítomnosti partnera, protože mu to vadí. Je to pro vztah dobré?
Může i nemusí, jde jen o to, jak se oba v takové situaci cítí. Pokud je to tak domluvené a oba se v takovém nastavení cítí vcelku svobodně, a kuřák to bere jako pro něj přijatelné kompromisní řešení a na druhou stranu partner - nekuřák to bere stejně a dá „kuřákovi“ ten prostor bez výčitek, pak v tom nevidím problém. Může to být ale také tak, že si vzájemně něco nalhávají, a pak to může narušit důvěru ve vztahu, a to není pro vztah nikdy dobré.  
Více jak polovina z dotázaných uvedla, že by bylo pro ně přijatelné, kdyby potencionální nebo stávající partner přešel z kouření cigaret na bezdýmné alternativy.

Proč si myslíte, že varianta bezdýmných alternativ je pro ně přijatelná? 
V první řadě jde určitě o zápach, který kuřáky klasických cigaret doprovází. Dalším faktorem je možnost zvolení méně škodlivější alternativy kouření. Bezdýmné alternativy totiž tabák nespalují, ale pouze nahřívají, nevzniká tak škodlivý kouř plný chemických látek. V neposlední řadě jde také o způsob užívání nikotinu, společností jaksi přijatelnější.   

Pokud uživatelky hodnotily co nejvíce jim vadí na kuřácích, byl to jednoznačně zápach. Můžete nám to okomentovat?
Ano, zápach je obtěžujícím faktorem při kouření a při seznamování je vůně protějšku velmi důležitá. Ale na první místo bych dala lásku, ta překoná většinu překážek ve vztahu.  

6336e776a81a8obrazek.png
Foto: Terapeutka Petra Petrlíková
Richard Navara

Myslíte si, že je dobré, že kuřáci mají dnes možnost vyměnit cigarety za bezdýmné alternativy (například Iqos a další produkty)?
Jde o krok správným směrem, takže zajisté ano. Každá možnost výběru je dobrá. Nejlepší by samozřejmě bylo přestat kouřit úplně, ale pokud je tato cesta pro kuřáka nemožná, je tu možnost přechodu na bezdýmné zařízení.

Myslíte, že i tento přechod na bezdýmné zařízení může být někdy právě dobrým motivem pro udržení nebo vytvoření vztahu s někým, komu kouření vadí?

Samozřejmě, jde o variantu méně obtěžující okolí, včetně kuřáka samotného. 

633aad147548cobrazek.png
Foto: Jan Hrdý

Naše články:

Reklama