Intimita hraje v našich životech jednu ze zásadních rolí. Vztah mezi mužem a ženou je nadčasové téma, podobně jako milování samotné. Obvyklou součástí pohlavního aktu bývá orgasmus, nikoli však ve smyslu nezbytnosti. Ne vždy k němu dojde a jsou to častěji ženy, které na vrchol nedosáhnou. Pokud je nám však přáno užít si vše s plnou parádou, jde o pohlcující záležitost, na kterou se dnes zaměříme.
or1.jpg
Foto: Shutterstock

Orgasmus funguje jako analgetikum

Orgasmus dokáže výrazně tlumit vnímání bolesti - její práh zvyšuje až o 75 %. Jde o vědecky prokázaný fakt, který v roce 1985 zdokumentovala americká sexuoložka Beverly Whipple. Ta během zkoumání testovala pomocí přístrojů, jak ženy v souvislosti s délkou a intenzitou milování reagují na bolest. Zjednodušeně řečeno, pokus spočíval ve zvyšujícím se tlaku na prst zkoumané ženy během sexuálního aktu.

Z testování bylo zřejmé, že hranice, od které dotyčná zaznamenala bolest, se díky milování posouvala. V okamžiku vyvrcholení se následně zvýšila na maximum. Jinak řečeno – to, co byste obvykle identifikovaly už jako bolest, během orgasmu nemusíme vůbec zaznamenat. Není proto nic neobvyklého, když po vášnivé noci objevíte na svém těle modřinu či škrábanec, aniž byste si byly schopné rozpomenout na okamžik vzniku.

Porod i sex mají jedno společné: při obojím jde o pohyb cizího tělesa ve vagině provázený hormonální bouří. Ta následně vyvolává vlnu přirozené sexuální energie. V extrémním případě tak může žena vnímat bolest jako slast a prožít orgasmus.

Délku orgasmu podhodnocujeme

Délka orgasmu není jednotná, tedy i tady platí, co člověk – to originál. Záleží nejen na osobě samotné, důležitou roli hraje i situace, podmínky, atmosféra a momentální rozpoložení. Rozdíly ale bývají „nepatrné“ – v řádu vteřin. Přesto každá vteřina navíc hraje významnou roli. Co vás možná překvapí, je skutečnost, že samotný orgasmus reálně trvá o něco déle, než byste v návaznosti na něj tipovaly. Toto tvrzení je podloženo vědci z kodaňské univerzity, kteří došli k jednoznačnému závěru: délku vlastního orgasmu podhodnocujeme téměř o polovinu.

Během prvního milování s novým partnerem dosáhne orgasmu jen asi 11 % žen. Plusové body pak přibývají párům, které se intimně stýkají déle než půl roku. Četnost pravidelného orgasmu se u žen zvyšuje až na 67 %. 

or2.jpg
Foto: Shutterstock

Mohl by vás zaujmout také článek Nevěrní jsou muži i ženy: Co obvykle stojí za partnerským selháním?

Vaginální orgasmus souvisí s centimetry

Orgasmy obvykle dělíme na klitorální a vaginální a oba jsou vděčným předmětem nejenom vědeckých zkoumání. Názory na ně se ovšem z řad učenců rozcházejí, alespoň pokud jde o možnosti jejich dosahování. Jistě i tady platí, že co žena, to originál. Uvádí se ale, že až jedné třetině žen není dáno zažít vaginální orgasmus. Příčinou je podle vědců uspořádání ženského těla. Z mnoha (i historických) zkoumání vyplývá, že ženy, jejichž klitoris je od běžného průměru dál od vaginy, zažívají vaginální orgasmus jen zřídka, případně nikdy. Je-li naopak zmíněná vzdálenost kratší než 2,5 cm, je šance na vaginální vyvrcholení vyšší.

Ženy s lesbickou sexuální orientací zažívají orgasmus během milování v průměru o 13 % častěji než ženy v heterosexuálním páru.

Starší znamená intenzivnější

Přibývající roky obvykle nejsou tím, nač bychom se těšily. Zejména my ženy důsledně sledujeme neúprosné projevy stárnutí a snažíme se věk alespoň trochu přechytračit. Skvělou zprávou v této souvislosti je, že ačkoli pokožka časem slábne, orgastický prožitek sílí. Prohlubuje se jeho kvalita, což úzce souvisí také s tím, že už své tělo lépe znáte. Žijete-li navíc v dlouhodobém svazku s partnerem, neostýcháte se mu prozradit, kudy vede cesta k největší rozkoši.

Ženy ve věkové kategorii 40 až 50 let prožívají během sexuálního aktu častější orgasmus než jejich mladší kolegyně.

606c211f99dacor3.jpg
Foto: Shutterstock

Orgasmus na lékařský předpis

Orgasmus platí za extrémně příjemnou a zdraví prospívající záležitost. Kromě toho, že přirozeným způsobem posiluje pánevní dno a je přirozenou prevencí inkontinence, pomáhá také tlumit křeče během menstruace, tiší bolesti hlavy, posiluje srdeční činnost a krevní oběh, a v neposlední řadě funguje jako spolehlivé antidepresivum. A trpíte-li nespavostí, i tady orgasmus spolehlivě pomůže.

Během orgasmu se aktivují stejné části mozku jako při požití drogy. Jsme uvolněné a cítíme se více sexy. Důvodem jsou endorfiny a fenyletylamin.