Poruchou zraku u nás trpí většina populace.
Dnešní medicína však už dokáže divy.

LASIK - dnes se k léčbě krátkozrakosti, dalekozrakosti a astigmatismu používá tato metoda. Je to laserová operační metoda, která se provádí ambulantně, a vlastní zákrok je bezbolestný.
Co vše musíte před samotným zákrokem podstoupit, na kolik vás to vyjde, a další potřebné informace naleznete na těchto odkazech:
www.meral.cz
www.refrakcnicentrum.cz

www.lexum.cz

www.klinikazlin.cz


Mnoho známých tento zákrok podstoupilo, a i když ze začátku měli obavy, nyní si to nemohou vynachválit.
Vidí! A to bez brýlí!
I jeden člen naší rodiny tento zákrok před pár dny podstoupil, a tak vám mohu trochu nastínit, jak to vše probíhá.


Předvyšetření - Trvá cca 2 hodiny. Každý pacient musí před zákrokem projít podrobným vyšetřením speciálními přístroji. Mezi jednotlivými vyšetřeními se oči rozkapávají speciálními kapkami, takže skoro vůbec nevidíte, pouze rozmazaně. Na základě těchto výsledků se stanoví, zda pacient může zákrok podstoupit.
Samotná operace - Nyní je vše připraveno pro samotný zákrok. To trvá cca 3 hodiny. Pacientovi se asi 2 hodiny před zákrokem opět rozkapávají oči. Poté se jde na samotný zákrok, který trvá cca 10-15minut. Ležíte na zádech, při vědomí. Pouze oči jsou znecitlivěny, takže nic necítíte, pouze vnímáte dění kolem sebe. Vzhledem k tomu, že nejste pod narkózou a přesně víte, co se s vámi děje a jak to probíhá, není to dle slov těch, co to postoupili, nic příjemného.
Ale po čase, když si uvědomíte, že konečně dobře vidíte bez brýlí či čoček, je to příjemný pocit.


Pokud však z nějakého důvodu, ať již finančního či jakéhokoli jiného, si tento zákrok nemůžete dovolit, nebo máte z tohoto zákroku obavy, nezbývá než nadále nosit brýle, v lepším případě, pokud se v nich necítíte, nosit kontaktní čočky.


Ale v dnešní době nosit brýle již není utrpení. Ba naopak, dnes jsou dokonce módním doplňkem.
Moderní doba nabízí pestrou škálu módních obrouček a skel.
Obroučky se již vyrábí z odlehčeného kovu, z plastu, různě barevné a tvarované, a dokonce jsou i brýle bez obrouček. Ne každému však brýle vykouzlí zajímavý obličej. Ten, kdo chce v brýlích vypadat hezky, měl by se poradit s odborníkem či vizážistou. Přeci jen je to vaše ozdoba a i v brýlích by se člověk měl cítit přirozeně a vypadat hezky.


A jaké typy brýlí pro který obličej se hodí ?
Pro čtvercový tvar obličeje se hodí – brýle široké (obdélníkového, mírně zaobleného tvaru)
Pro kulatý obličej – oválné
Pro srdcovitý tvar obličeje – jemné (drobné obroučky)
Pro oválný obličej – sešikmené
A pro všechny tvary obličejů - brýle s kovovým rámováním (ať již oválné, obdélníkové...) budou slušet všem.


Oblíbenými, a běžnou součástí života krátkozrakých či dalekozrakých lidí, se však staly kontaktní čočky. Čočky nijak nepřekáží a nejsou nijak obtížné jako brýle.

Výhody:

- nezpůsobují zkreslení obrazu, což se u brýlí někdy stává
- jsou lehké, a na rozdíl od brýlí nesklouzávají z nosu, a nezamlžují se
- jsou lepší při řízení, neboť brýle zhoršují periferní vidění
- díky čočkám můžete nosit sluneční brýle, a co víc - jsou ideální při sportu


Nevýhody:
- způsobují podráždění a suchost v oku
- čočka se může hnout a ohnout se


Na trh jsou kontaktní čočky dodávány jednodenní, čtrnáctidenní, měsíční, tříměsíční či šestiměsíční. Ceny se pohybují všelijak, záleží na značce výrobce.
Čočky by se měly na noc ukládat do pouzdra se speciálním roztokem, aby se vydezinfikovaly.
Kontaktní čočky nejsou však pouze dioptrické, ale i barevné, které mohou pouze zvýraznit barvu vašich očí, či ji dokonce změnit.


Pokud jste se rozhodly pro kontaktní čočky, ať již dioptrické, nebo jen pro změnu barvy očí, navštivte očního lékaře, který vám určitě ochotně poradí.