Dnešní doba je posedlá krásou a mládím. Mnohé ženy pak mohou nabýt dojmu, že být atraktivní znamená víc, než být chytrá. A také, že přitažlivý vzhled stojí nekřesťanské peníze a málokterá z nás si jej může – podle současných měřítek - dovolit. Ukážeme vám, že cesta k přirozené kráse nevede přes čekárnu plastického chirurga a stojí mnohonásobně míň. Zalistovaly jsme starými recepturami našich babiček a našly několik zajímavých tipů, jak si udržet svěží vzhled. Dnes se zaměříme na obličej, krk a dekolt.
cos.jpg
Foto: Shutterstock

Domácí péče o obličej, krk a dekolt

V obchodech dnes najdete nespočet přípravků slibujících udržení mladistvého vzhledu. Ženy ovšem věděly už dávno před tím, než kosmetický průmysl vznikl, jak o sebe pečovat a zdůraznit svou přirozenou ženskou krásu. Přitom nešlo o nic složitého; prim hrály šetrně zpracované přírodní ingredience, které nezatěžovaly organismus ani životní prostředí.

Ženy v minulých generacích byly velmi dobře obeznámené s přípravou kosmetických prostředků. V 16. a 17. století tvořily rozsáhlé teoretické a praktické znalosti o kosmetice a její přípravě samozřejmou součást vzdělání mladých žen ve vyšších kruzích. Na šlechtických dvorech měly vlastní sušárny na léčivé byliny a v domácích „laboratořích“ se vyráběly kosmetické a léčebné přípravky.

Mezi bylinky, které se hojně využívaly v domácí kosmetické péči, patří heřmánek lékařský. V péči o pleť je skvělá mimo jiné heřmánková tinktura, kterou lze přidávat například do domácí pleťové vody. Tu si připravíte jednoduše tak, že hrst čerstvých nebo sušených květů heřmánku zalijete vysokoprocentním alkoholem, aby květy byly zcela ponořené. V uzavřené nádobě a na tmavém místě ponecháte čtyři týdny, a každý den protřepáváte. Poté scedíte a tinktura je na světě.

Pleťová voda s vilínem, růží a heřmánkovou tinkturou

Tuto příjemně vonící pleťovou vodu s přísadami z lékárny si vyrobíte velmi rychle. Je jednoduchá a hodí se pro každý typ pleti.

re1.jpgFoto: Shutterstock

 • 50 ml růžové vody (jednoduchým způsobem si ji připravíte, anebo koupíte v lékárně či drogerii)
 • 1 lžičky medu
 • 50 ml vody z vilínu (bylinka je k dostání v lékárně nebo prodejně s bylinkami)
 • 10 kapek heřmánkové tinktury

Růžovou vodu nejprve trochu ohřejte a rozpusťte v ní med. Přidejte vodu z vilínu a heřmánkovou tinkturu. Následně nalijte do tmavé lahvičky a dobře protřepejte. Při pravidelné péči o pleť nakapejte vždy trochu vody na vatový tampon a pleť potřete.

Mohl by vás zaujmout také článek Co by poradila babička: Účinné způsoby, jak zatočit se skvrnami, zápachem nebo žlutými zuby

Pleťová voda z květů bezu

Na výrobu uklidňující pleťové vody se od června do července trhaly bílé bezové kvítky. Přidání kolínské vody zajistí delší trvanlivost přípravku.

re2.jpgFoto: Shutterstock

 • 100 g čerstvých květů bezu
 • 300 ml vody
 • 3 lžíce kolínské vody

Květy bezu dejte do misky a paličkou rozdrťte. Vodu přiveďte do varu, nalijte ji na květy a krátce promíchejte. Směs nechte vychladnout. Následně sceďte, vmíchejte kolínskou a naplňte do tmavé lahvičky.

Pořekadlo ‚před heřmánkem klekni, před černým bezem smekni‘ dobře vystihuje charakter obou bylinek, hojně užívaných v lidovém léčitelství a domácí kosmetické péči. Bez má navíc mnohostranné využití také v kuchyni - sbírají se květy i plody (bezinky). Z černého bezu lze připravit například čaj, med, sirup, víno, likér, ocet, marmeládu nebo povidla. Květy se mohou dokonce i smažit.

Domácí hydratační gel

Jednoduchý gel z babiččina receptáře chrání pleť před vysušením a je hotový raz dva. Zejména v létě jej oceníte.

re3.jpgFoto: Shutterstock

 • 150 ml vody
 • 1 lžička granulované želatiny
 • 1 lžička růžového oleje
 • 3 lžičky kosmetického glycerinu

Vodu uveďte do varu. Nechte lehce vychladnout, poté v ní rozpusťte želatinu. Následně vmíchejte růžový olej a glycerin. Vychladlý gel naplňte do (ideálně) porcelánových dóziček a skladujte v chladu.

Maska s medem a smetanou pro vypnutí pleti

Pokud dříve chtěly ženy udělat něco pro svou pleť, připravily si z kuchyňských přísad rychlou vypínací masku.


re4.jpgFoto: Shutterstock

 • 1 lžíce medu
 • 2 lžíce kysané smetany
 • trochu vloček z pšeničných klíčků

Smíchejte med se smetanou. Následně přidejte tolik vloček z pšeničných klíčků, až vznikne hustá, mírně tekutá hmota. Naneste ji na umytý obličej, krk a dekolt a nechte 15 minut působit. Poté opláchněte vlažnou vodou.

Gymnastická cvičení obsahovala už v dřívějších dobách cviky pro krční partie. Tady jsou dva dobové cviky proti ochablé pokožce a dvojí bradě:

 1. Lehněte si na záda a ruce složte na čele. Při výdechu zvedejte hlavu proti odporu rukou, chvíli držte v napětí. Poté se nadechněte a uvolněte. Opakujte několikrát denně.
 2. Pravou rukou se přes hlavu uchopte za levé ucho a hlavu tlačte doleva. Chvíli vydržte v napětí, poté uvolněte. Levou rukou postupujte stejně.

Olejový zábal na krk

Olejový zábal aplikovaný jedenkrát týdně dobře zregeneruje ochablou pokožku krku. Použít lze více olejů, například olej z pšeničných klíčků, mandlový, avokádový, slunečnicový nebo olej z kořene lopuchu.

re5.jpgFoto: Shutterstock

 • 3 lžičky rostlinného oleje
 • 3 lžičky medu

Olej a med lehce ohřejte, spojte a naneste širokým štětcem. Krk následně překryjte vlhký froté ručníkem a nechte hodinu působit. Nesmývejte.

Maska z mrkve a brambor

Tuto výživnou masku si připravíte velmi rychle. Působí blahodárně na každý typ pleti.

60a62f2855350re6.jpgFoto: Shutterstock

 • 2 mrkve
 • 2 lžíce bramborového škrobu
 • 1 žloutek

Mrkev nastrouhejte, přidejte k ní škrob a žloutek. Dobře promíchejte. Kaši naneste na obličej a dekolt a nechte 20 minut působit. Poté důkladně opláchněte chladnější vodou.

Krém z měsíčku proti pleťovým defektům

Měsíček lékařský si můžete samy vypěstovat na záhoně nebo v truhlíku na balkóně či terase. Krém léčí zanícené pupínky a jiné nečistoty pleti.

re7.jpgFoto: Shutterstock

 • 100 ml destilované vody
 • 20 g květů měsíčku
 • 20 ml mandlového oleje
 • 100 g základního mastného krému (pořídíte v lékárně)

Vodu uveďte do varu a květy zalijte. Přikryjte a nechte vychladnout. Následně přefiltrujte přes jemný cedník, květy dostatečně vymačkejte, a poté smíchejte vodu z měsíčku s olejem. Když je hotovo, pečlivě promíchejte se základním krémem a naplňte do porcelánové dózičky.

Zdroj: Rady naší babičky, Reader’s Digest Výběr, kolektiv autorů

Reklama