Biopotravina jako produkt ekologického zemědělství

Označení BIO může nést pouze certifikovaná potravina, která splňuje požadavky produkce kladené na ekologické zemědělství. To se řídí jak národní, tak i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. Nenechte se proto zmást. To, že je něco vypěstované na zahrádce, neznamená, že jde o bio produkt!

630f28eb2e810obrazek.jpg

Jak se vyznat v označení

Ať už v kamenných obchodech, supermarketech nebo na trzích, bio produkty vždy snadno rozeznáte, nesou totiž viditelná označení. V regálech obchodů hledejte loga biozebry a biolistu, díky nimž si můžete být jisti, že produkty, které nakupujete, skutečně dosahují té nejvyšší kvality. V případě nebalených potravin, jako je třeba ovoce nebo zelenina, se neostýchejte zeptat na certifikát, jímž by měl prodávající původ zboží, které označuje jako bio, vždy prokázat.

Když chce farmář hospodařit ekologicky

Každý farmář, který chce své produkty označovat jako bio, nejprve zkontaktuje jednu z kontrolních organizací, jimiž jsou KEZ, ABCert, Bureau Veritas nebo Biokont, a uzavře s ní smlouvu o kontrole. Organizace pak provede vstupní kontrolu, která pokud je v pořádku, zemědělec podává žádost o registraci na Ministerstvo zemědělství. Následně absolvuje tzv. přechodné období, během něhož již dodržuje pravidla ekologické produkce, jako bio ji však značit zatím nemůže. Teprve po absolvování tohoto období a splnění všech přísných požadavků získává hospodář konečně certifikát na svou bioprodukci, a to až na 15 měsíců.

Tím to ale pro farmáře zdaleka nekončí. Minimálně jednou ročně pak totiž celý řetězec prochází speciální kontrolou. Inspektoři provádějí také namátkové kontroly, při nichž odebírají vzorky, aby vyloučili použití nepovolených látek. Kromě účetnictví je posuzováno například ustájení zvířat, kvalita krmiva, pole nebo skladové prostory. Pokud se neprokáže žádné porušení pravidel, organizace vydá certifikát o původu bioproduktu. Ekologický způsob hospodaření je navíc kontrolován například také Státní veterinární správou nebo Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí. Zajímal by vás systém kontrol ještě o něco více? Mrkněte na naši reportáž!

Cesta k ekologickému hospodaření se sice může jevit jako poměrně klikatá, finální výsledek ale rozhodně stojí za to! Ekologičtí zemědělci totiž přirozeně pečují o půdu, krajinu i zvířata s maximální možnou ohleduplností. Nákupem lokální bioprodukce podporujete nejen je, ale zároveň se podílíte i na zvýšení kvality života, zaměstnanosti a atraktivity regionu, který je třeba právě vaším domovem!

Tipy na závěr:

Rádi byste zažili dny otevřených vrat na české ekofarmě? Tak hurá na to! Během září, které je měsícem biopotravin, můžete v rámci akce Poznej svého farmáře okusit vše na vlastní kůži. Informace, na které farmy můžete vyrazit, i jejich program, najdete na poznejsvehofarmare.cz. Chcete se dozvědět více o každoroční kampani k měsíci biopotravin? Navštivte www.mesicbiopotravin.cz.

BIO SOUTĚŽ

Do konce měsíce září můžete za nákup biopotravin soutěžit o jednu ze 12 elektrokoloběžek! Registrační formulář a pravidla soutěže najdete na myjsmebio.cz/soutez. Tak se nezapomeňte zapojit!

Kupujte BIO. Pro budoucnost!

Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naši i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je totiž nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíme lokálního dodavatele, máme navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jednou za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení


6303452c717faobrazek.pngJe-li na vámi vybrané potravině logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“, můžete si být jisti, že poslední úpravu tohoto výrobku – ať už výrobu, zpracování, či balení – provedl subjekt certifikovaný českou kontrolní organizací. Která organizace certifikaci v ČR provedla, zjistíte jednoduše. Stačí se podívat na číselný kód ve tvaru „CZ-BIO-xxx“, jenž najdete u loga biozebry.

Evropské značení


63034523946fcobrazek.pngPokud výrobek pochází ze zemí Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu „EU“, nebo „mimo EU“ společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Více informací o biopotravinách se dozvíte na myjsmebio.cz nebo na instagramu.