Nevím, kolik z žen-in se letošního Parconu zúčastnilo (určitě mi to ale napíšete), ale doufám, že se nějaká ta čtenářka našla. Akce se totiž podařila, i když vynikala především rodinnou atmosférou. O to byla možná lepší než jiné podobné akce, které na návštěvníka moc nehledí.

Neratovické prostory jsou obrovské a pár stovek lidí se v nich ztratí tak, jako by ani téměř nebyli. Naštěstí, jako to na podobných akcích bývá zvykem, dříve či později se každý, koho jste mohli hledat, objevil u občerstvovacích zařízení, která tvořila přirozené základny k vyrážení na přednášky.

A že jich bylo a byly zajímavé. Letošní dvě hlavní témata byla válečnictví a Ježíš a jeho vliv na literaturu a nejen na ni. K tradičně hodně navštíveným přednáškám patřila ta, kterou si připravila spisovatelka Františka Vrbenská, tentokrát s názvem Záhada Kristova vzkříšení. V programu se daly ale najít i přednášky s názvy jako například Ježíš a jiní bibličtí parchanti ve filmu.

Z celebrit zaujal taktéž tradičně Ondřej Neff, který četl svou povídku Návrat na Arkadii. Přijel na své silniční motorce a do sálu vkráčel v motorkářském úboru, což zaujalo minimálně stejně jako jeho vystoupení.

I v bloku o válečnictví bylo mnoho zajímavého k vidění, z přednášek, které jsem viděl, byla jedna z nejzajímavějších Bitva u Lipan magistra Luboše Tanzmanna, který uvedl do souvislostí vše, co se odehrálo kolem slavné husitské bitvy a hlavně po ní.

Milé byly i doprovodné programy jako představení šermířů a dvě hudební vystoupení, z nichž suverénně nejlepší bylo sobotní harfenické trio, ve kterém vystoupila i známá malířka obálek scifi knih Jana Šouflová. Tři harfy rozehrály keltské melodie a zaplnily sál jak krásnou hudbou, tak lidmi.

Nemohlo chybět ani vyhlášení ceny Karla Čapka a fantasy show, promítání mnoha žánrových filmů, a jako milý bonbonek zde byli zahraniční hosté Ian McClaud a K. J. Bishopová. Ve světě fantastiky se právě druhé jméno skloňuje v posledních letech často, protože tato mladá autorka doslova okouzlila svou prvotinou Vryté město. Právě tato kniha měla na Parconu křest svojí české mutace.

Vryté město (Laser 2006) je příběh dvojice poutníků prchajících pustinou směrem k novému životu v tropickém městě Ashamoil. Gwynn, bývalý revolucionář a pistolník, se brzy stává jedním z obávaných zabijáků zločinecké organizace, zatímco mlčenlivá Raule si najde místo v nemocnici pro chudé, kde záhy narazí na výskyt podivně deformovaných novorozeňat. Jde o podivně znepokojivé dílo se surrealistickými prvky, těžící z pokladnice esoterických znalostí, především alchymistické symboliky.

Sama Kirsten je minimálně stejně zajímavá jako námět její knihy. Je sice z Austrálie, ale v současnosti žije v Bangkoku, kde pracuje na své další knize. Pochopitelně mě zajímalo, jaké to je, žít v tak exotickém prostředí.

Cítíte se ovlivněna bangkokským geniem loci? To prostředí je určitě nezvyklé.
Dělám na více věcech, žádná z nich není ale inspirovaná Thajskem, ale to prostředí je natolik silné, že do mě samo prosakuje.

A jak se vám žije mezi Thajci? Není to pro Australanku poněkud exotické?
Jsou jiní, ale přitom dost podobní Australanům. Nejsou tolik ambiciózní jako například Američané, milují zábavu jako my. Obojí – australská i thajská – jsou docela uvolněné kultury.

Když už jsem se zeptal na Thajsko, jak se vám líbí u nás, v České republice, a na Parconu v Neratovicích?
Zřejmě nebudu moc originální, ale moc se mi tu líbí, lidé jsou okouzlující, Praha je krásná, země je fascinující. Co se Parconu týče, byla jsem už na mnoha conech, ale ještě nikdy jsem nezažila tak rodinnou a přátelskou atmosféru, je to úžasně uklidňující, takovou pohodu právě teď potřebuji. K tomu jsem se moc ráda seznámila se svým vydavatelem Tomášem Jirkovským, česká mutace Vrytého města se mi také líbí. A navíc máte skvělé bílé víno a jídlo také není špatné.

Jak je vidět, i mladé australské autorce, jejíž kniha vyšla již ve dvanácti zemích, se v Neratovicích líbilo. Pokud jste tam byli, snad máte stejný dojem. Pokud ne, vězte, že jste zřejmě udělali chybu. Dokonce i počasí bylo převážně velmi příznivé!

Reklama