teh

V těhotenství si musíme dávat pozor na spoustu věcí. Je to období, kdy se maminka musí chránit před nemocemi, které by mohly ohrozit ji i její dítě. Bereme vitaminové doplňky, jíme zdravě, dostatečně spíme a nestresujeme se.

Nesmíme ale také zapomínat na intimní hygienu. Právě v období těhotenství je pochva velmi náchylná pro výskyt infekce. Na co si musíme dávat dobrý pozor?

Pochva těhotné ženy je náchylnější na zánět než pochva ženy, která těhotná není. Vyskytují se všechny typy vulvovaginitid jako mimo těhotenství, kvasinkový zánět je častější než v jiných obdobích života. Některé záněty nemají na průběh těhotenství vliv (kvasinkový zánět, laktobacilóza), jiné s sebou nesou zvýšené riziko předčasného porodu nebo poporodních infekcí. Léčba je proto vždy vhodná. Léky, které se zavádějí do pochvy, jsou v těhotenství obecně bezpečné (i když výrobci někdy nabádají k opatrnosti). Léky, které se užívají celkově, tj. ty, které se polykají, mohou v první třetině těhotenství vzbuzovat určité obavy. I když o žádném takovém léku není prokázáno, že by poškozoval plod, některé způsoby léčby se v první třetině raději neprovádějí, a jsou-li zapotřebí, léčba se někdy odkládá až do druhé třetiny gravidity.

Protože poševní prostředí hraje zřejmě důležitou (i když podrobnosti přesně neznáme) úlohu při vzniku předčasného porodu, je speciálně u žen se zvýšeným rizikem této závažné komplikace těhotenství péče o poševní prostředí velmi doporučeníhodná.

Těhotenskou specialitou je vyšetření, kterým se pátrá koncem těhotenství po přítomnosti bakterie Streptococcus agalactiae (GBS) v pochvě. Tato bakterie ženě nedělá žádné potíže a je častým nálezem. Rodí-li se však plod pochvou, ve které je tato bakterie přítomna, je ohrožen nákazou, která může vést k závažným infekčním komplikacím (zápal plic). Zjistí-li se přítomnost tohoto streptokoka v pochvě, neléčí se (stejně ho nelze vyhubit, je to v podstatě součást normální poševní mikroflóry), ale za porodu žena dostane antibiotika (obvykle penicilin), což zabrání přenosu bakterie na novorozence.

Zdroj: http://www.zenskezanety.cz/

Jak jste na tom byly v těhotenství?