Pálení, řezání, bolest při močení, časté nucení na toaletu, únava – příznaky charakteristické pro infekci močových cest. V podstatě každá druhá žena se s ní za život setká, často i opakovaně. Patogeny si nevybírají. Útočí v zimě i v létě, nepřestávají být aktivní ani na jaře a na podzim a dokážou řadě žen značně znepříjemňovat život.

K nastartování močového zánětu stačí málo. V létě je to často pobyt v mokrých plavkách, a následné prochladnutí, či posezení na studené zemi. V zimě stačí podcenění teplého oblečení  a mírně oslabená imunita. Zánět močových cest je po respiračních chorobách druhým nejčastěji se vyskytujícím bakteriálním infekčním onemocněním. Postihuje častěji ženy než muže, u žen v reprodukčním věku je to dokonce desetkrát více. Ženy mají totiž kratší močovou trubici. Vyústění se nachází kousek od poševního vchodu a konečníku a do močové trubice se tak snadno dostanou škodlivé bakterie. Riziko vzniku močového zánětu zvyšují také například chlamydiové infekce, nedostatek tekutin, návštěvy veřejných bazénů nebo i nechráněný pohlavní styk.

Uroval

Pro prevenci zánětů močových cest je důležité celoročně podporovat imunitní systém. Dopřejte si stravu bohatou na vitamíny – zařazujte ovoce a zeleninu do jídelníčku každý den, dobře fungují také probiotika obsažená v zakysaných mléčných výrobcích. Pokud ale nemáte příjem těchto látek ze stravy dostatečný, je vhodné je do těla dodávat uměle – prostřednictvím doplňků stravy. Vyplatí se přidat k nim i přípravky s obsahem kanadských brusinek a D-manózy. Ty zabraňují přichytávání patogenních bakterií v močových cestách a jsou-li obohacené o lyzát E. coli, není opomenuta ani imunita. Lyzát E. coli totiž představuje porušené a rozbité buňky bakterie E. coli, které ztratily schopnost vyvolat v organismu onemocnění, ale zůstala u nich zachována schopnost aktivace imunitního systému. Takovouto unikátní kombinaci obsahuje přípravek Uroval manosa Akut +, který zakoupíte v každé lékárně.

Aktivní prevence zánětů je lepší než čekání, až se potíže objeví a teprve potom je řešit. Infekce totiž může snadno postihnout i ledviny, což je pak velmi nepříjemná a bolestivá záležitost, nebo sklouznout do chronicity.

Infekce močových cest se ale nevyhýbají ani mužům. Často však bývají příznakem závažnějších problémů s močovým měchýřem či prostatou. Muži by proto měli navštívit lékaře vždy, když příznaky infekce močových cest zpozorují.

Více se dozvíte ZDE.