Snažení se o miminko by mělo patřit k nejhezčím záležitostem v životě. Pokud ale vše nejde, jak má, například trpíte opakovanými záněty močového měchýře, není to zas až taková radost. Vím, o čem mluvím.

Záněty močového měchýře trpím přes deset let. Mívala jsem i čtyři ročně. Po porodu dcerky, které budou dva roky, jsem měla naštěstí jen jednu recidivu, jenže od zaléčení už to zase není ono. Nemoc se vrátila v době, kdy jsme se s manželem rozhodli mít další miminko. Radost z toho nemám.

uro

Obvykle se moc neví, že právě milování bývá jedním ze spouštěčů zánětů močového měchýře, protože se při něm dostanou střevní bakterie do močové trubice a tam způsobí neplechu.  

Jak to u nás občas chodí

Já: „Pomazlíme se?“

Manžel: „A co ten tvůj močák, nezlobí tě?“

Já: „Né, docela dobrý.“

Manžel: „Mám o tebe strach, aby se ti to zase nevrátilo.“

Takový start večera opravdu není podle červené knihovny.

Po milování si ležíme šťastně v náručí, ale já se musím snažit, abych nemyslela na to, co se děje „dole“, kam která bakterie zrovna putuje.  

Já: „Promiň, jdu se umýt.“

Pečlivá hygiena je základem prevence. Uf.

Zánět v těhotenství

Že vám permanentně hrozící zánět chtě nechtě trochu kazí dělání miminka i prostou radost z milování, tím to nekončí. Těhotenství je přímý rizikový faktor této nemoci, protože plod tlačí na močový měchýř a ten je pak k zánětům náchylnější.

Ani mně v prvním těhotenství nemoc neminula. Poprvé jsem běžela k doktorovi hned v prvních dnech po otěhotnění, kdy jsem o těhotenství ani nevěděla, takže jsem se kvůli miminku nenervovala. Později bylo vše v pořádku.

Druhý přišel na konci druhého trimestru. Bolesti přišly večer, v noci se stupňovaly. Odstěhovala jsem se do obýváku, zpocená a v křečích jsem se prolévala vodou, aby se zánět zmírnil. Celou noc jsem se dívala v televizi na výklad kartářek a putovala z toalety na gauč a zpět. V čekárně jsem byla půl hodiny před ordinačními hodinami. Doktor (moje uroložka ten den neordinovala) se podíval na vzorek moči, který byl naředěný kvůli mému intenzivnímu pití vody tak, že se nic neprokázalo, a vlídně se mnou promluvil. Nechala jsem se ukonejšit a dodnes nechápu, že jsem z ordinace odešla bez léků. Večer se vše vrátilo. Další noc na gauči s kartářkami, bolestí a brekem. Ráno na urologii.

„My vám jen tak nemůžeme předepsat antibiotika! Ještě budete mít postižené dítě!“ volala na mě sestřička (ta kráva nebeská!). Jela jsem taxíkem přes celé město na gynekologii. Tam už se prokázala krev i bílkovina v moči, dostala jsem antibiotika.

Moje holčička se narodila zdravá a pokud jí něco stresovalo, myslím, že spíše mé dvě noci v bolestech.

uro

Je to žinantní? Ano, ale je to realita

Doktoři obvykle moc nechtějí slyšet, že intimní život a záněty souvisí. Asi je jim to žinantní. Když v tom ale žijete a chcete pomoct, na ostych není jaksi prostor. Stačí, že ať chcete nebo ne, prožívání intimního života Damoklův meč zánětu nějakým způsobem poznamená. Stejně tak snahu o početí minka a následné těhotenství.

Snažím se maximálně dodržovat všechna preventivní pravidla a věřím, že bude dobře. Teď jsem začala užívat přípravek ProfiUro Infekt Chronic a jsem zvědavá, zda mi pomůže. Je to český doplněk stravy převážně na bázi bylin a užívá se dlouhodobě jedna tobolka ráno a jedna s odlišným složením večer. Mé zkušenosti s přípravkem se tady časem dočtete.

Více informací najdete na stránkách www.urogyn.cz.

Čtetě také:

Reklama