Fakt, že bychom ochrnuli, je pro nás zcela jistě nepředstavitelný a řada z nás by se s ním nevyrovnala do konce svého života. Setkali jste se ale ve svém životě s někým, komu se po automobilové nehodě a následném upoutání na invalidní vozík změnil život k lepšímu? My ano…

Když jsem poprvé viděla Žanetu, mladou atraktivní dívku na invalidním vozíku, která mou ruku stiskla tak pevně, že mně ji málem rozdrtila, a neustále se nakažlivě smála, bylo mi jí líto. Pomyslela jsem si: „Chudák holka!“ Teď se ti ale, Žaneto, veřejně omlouvám, tvůj životní elán a nadhled je prostě k neuvěření a já jsem moc ráda, že vám všem mohu představit Žanetu Schmuttermeierovou (25), která po tragické autonehodě zcela ochrnula na dolní končetiny, ale její životní přístup je prostě k neuvěření, pojďte se o tom s námi přesvědčit…

ccc

Žaneto, ty jsi členkou velmi úspěšného českého národního curlingového teamu vozíčkářů… sportovala jsi tedy od malička?
Já? Vůbec! Dřív jsem byla neskutečně lína! Až po autonehodě jsme přehodnotila svůj život. Díky vozíku jsem mnohem aktivnější!

Chceš mi říci, že upoutání na invalidní vozík tě změnilo aktivním směrem?
Přesně tak (smích). Mohla jsem si vybrat, buď být zatrpklá a naříkat „proč zrovna já“, nebo začít znovu žít. Já si vybrala to druhé… Po rekonvalescenci jsem začala střílet z luku, vždy jsme si to chtěla zkusit, ale když jsem chodila, byla jsem, jak už jsem řekla, děsně líná. No a pak se na mě začaly nějak nabalovat aktivity, dnes hraji curling a neskutečně mě to naplňuje! Mám tolik aktivit, že nevím, kde mi hlava stojí… mám mnohem hektičtější a zajímavější život.

Žaneto, pokud se mohu zeptat… co se ti stalo?
Měli jsme autonehodu, když mi bylo dvacet. Bylo léto, teplo a jeli jsme s ostatními spolujezdci z brigády. Dostali jsme smyk a proletěli jsme autem z mostu. Skončili jsme na střeše a já ochrnula.

To je strašné! A co tvoji spolujezdci?
Skončili až na malé oděrky a samozřejmě psychické následky bez zranění.

Žaneto, je mi to strašně líto! Řekneš nám, jaký to byl pocit, když ses probudila a dozvěděla se, že jsi ochrnutá?
Hned po nehodě jsem věděla, že to tak je. Bylo mi to jasné, co jsem si nahmatala nohy za svou hlavou a necítila je. V tu dobu jsem se se svým postižením smířila…

ccc

Co následovalo poté?
Samozřejmě léčba a rehabilitace, psychologické posudky atd. Naši museli změnit náš velký dům v bezbariérový. Docházela jsem ke „cvokaři“, ale jak říkám, byla jsem v pohodě, spíše jsem uklidňovala své rodiče, ne sebe. Naši vidí důsledky, ale já vidím, co se zlepšilo. Mnohem více se raduji z maličkostí, sportuji, užívám si daleko více života.

Upřímně, Žaneto, do svých dvaceti let jsi chodila, řekni nám, co ti teď nejvíce chybí? Opravdu není nic? Nechce se mi tomu věřit…
Nejvíce asi tanec.  Víš, když se dívám na lidi okolo sebe, říkám si, jak jsem šťastná. Uvědomila jsem si, o čem je život, jeho hodnotu. Když jsem chodila, tak jsem byla mnohem nepříjemnější, prý jako drátěnka v řiti (smích). Dnes jsem dle svých přátel mnohem přístupnější, jen chlapi to nijak moc nevidí…

Ale jdi! Máš přítele?
Nemám, měla jsem, ale rozešel se se mnou po nehodě. Údajně ne kvůli invalidnímu vozíku. Dnes jsem mu ovšem za to vděčná.

Žaneto, ty mě neustále překvapuješ! Proč?
Protože jsem se díky němu naučila být samostatnější, zvládat mnoho věcí sama, hodně mi pomáhal, a to nebylo dobře. Dnes už se o sebe dokážu doma perfektně postarat sama, což dříve tak nebylo.

vvv

Jaký by tedy měl být tvůj partner?
Především by mě měl mít rád, takovou jaké jsem.  A rozhodně chodící, máme velkou zahradu, tak by bylo fajn, aby se na ní činil (smích).  Ne, vážně, přála bych si rodinu a chtěla bych, aby byl schopný mi pomoci s naším dítětem a zkrátka se vším, kde já nebudu moci. Rozhodně si pevně stojím za tím, že nemá smysl zanevřít na život, a já jsem dalšímu vztahu zcela otevřená.

Žaneto, co je vlastně pro tebe nejtěžší? Co si chodící lidé neumí představit?
No, asi nejtěžší je si naplánovat trasu a taky třeba taková banalita jako povrch chodníku. Každopádně vždy potřebuji znát, kam jedu, a dané místo si nejdříve nejlépe obhlédnout. Všude jezdím autem, je to pro mě pohodlné a mám jej přizpůsobené – ruční řízení. Pak je docela náročné luxování či domácí práce, ale tak s tím jsem se už smířila (smích). A pak taková ta klasika – úzké dveře některých restaurací a podobně, ale to mně nikterak vlastně nevadí, necítím se vyčleněná, nikdy jsem nebyla davový typ.

Žaneto, myslela jsem, že tuhle otázku nepoložím, ale je to tu: Jaké výhody má tvůj stav?
Jak mi říká má kamarádka, když mi vypustí kola, tak mě najde tam, kde mě nechá (smích). Taky ráda jezdím z kopečku dolů, ve frontě mě nebolí nohy a můj vozík skvěle driftuje!

Cože? (smích)
No jasně, skvěle jezdí do smyku, to jsem jako chodící s autem nedělala a teď můžu každý den… a taky daleko více cestuju – dostala jsem práci v Bezbatour, s níž objíždím hotely a zkouším, zda jsou opravdu bezbariérové a vhodné pro naše klienty (o čemž si můžete přečíst v našem minulém rozhovoru, pozn. red.). Zkrátka nemůžu si na svůj stav stěžovat, přinesl mi do života tolik aktivit a mou největší lásku – curling!

ccc

Žaneto, mockrát ti děkuji za tvé upřímné odpovědi!

Jak Žaneta sportuje? Jaké úspěchy má se svým curlingovým teamem a v čem spočívá kouzlo tohoto sportu? To se dozvíte již brzy v pokračování našeho rozhovoru…

Čtete také:

Reklama