Za poslední rok jsme strávili s mým pětiletým synem snad nejvíce času u doktora a potom doma, coby marodi. Celkem sedmkrát měl nasazená antibiotika. V čekárnách u doktorů jsme strávili neskutečné množství času a to vše kvůli uším. Maminky, jejichž dětí trpí na časté záněty středouší, asi vědí, o čem mluvím.

Zánět středního ucha (otitis media) se nejčastěji objevuje u dětí předškolního věku. Někteří lékaři uvádějí hranici tří let, po které by záněty uší měly odeznít. Nebudu asi jediná, která si dovolí nesouhlasit. Zánět vzniká jako virové onemocnění, které díky bakteriím přechází v hnisavý zánět.

Tekutina se nahromadí ve středoušní dutině, což je pro dítě velmi bolestivé. Zpravidla se připojují také zvýšené teploty, rýma, kašel, bolesti v krku. Vždy musí být nasazena léčba antibiotiky, protože hrozí komplikace v podobě postižení a vznik infekce ve vnitřním uchu, což je provázeno horečkou, zimnicí a závratěmi. Hrozí postižení sluchu,” vysvětluje dětská lékařka MUDr. Havlíčková. “Neléčený zánět středního ucha může přejít ve velmi závažný a život ohrožující zánět mozkových blan. Projevuje se letargií, bolestí hlavy a ztrnutím šíje.”

Pokud si vaše dítě při nachlazení stěžuje na bolesti ucha, dotýká se jej a pláče, pak vyhledejte lékařskou pomoc. Někdy dojde k prasknutí bubínku, výtoku z ucha a následné úlevě, ale i v tomto (Velryba)případě je potřeba navštívit lékaře a zahájit léčbu antibiotiky.

Při akutním zánětu a ztrátě sluchu se provádí myringotomie – propíchnutí bubínku.

Opakované záněty středního ucha provází dočasná ztráta sluchu, která nemusí odeznít ihned po skončení léčby, ale zpravidla odeznívá nejpozději do půl roku.

Léčba probíhá klidem, podáváním přípravků na snížení teploty, vykapáním ucha, popřípadě výplachy ucha borovou vodou. Děti by měly mít dostatečný přísun tekutin, měli byste jim z jídelníčku vyřadit mléčné výrobky a sladkosti. Po skončení léky antibiotiky, mléčné výrobky podávejte, zvláště ty s živými bakteriemi. Účinně napomůžou k regeneraci poničené mikroflóry.

Pokud jste vyznavačem bylinné léčby, pak vaším pomocníkem bude v první řadě echinacea a česnek. Dávejte dítěti pod hlavu více polštářů a jemnými pohyby ho můžete masírovat za uchem.

Prevencí je dostatečný přísun vitaminů a minerálních látek. V zimě chránit uši a udržovat, zvláště při rýmě průchodný nos. Ač lékaři spojitost mezi záněty středouší a vodou v uších při koupání vylučují, některé maminky upozorňují, že ve chvíli, kdy začaly dávat dětem při mytí hlavy vatu do uší nebo je nechaly, aby si uši při oplachování zacpaly, opakující se záněty ustoupily.

Podle přírodních léčitelů zase může docházet k ušním zánětům díky narušené psychice. Řeší-li se v rodině nějaký závažný problém, třeba rozvod, o kterém dítě nechce slyšet, reagují na to nejcitlivěji právě uši.

V každém případě je tu pro všechny maminky potěšující zpráva a to, že čeští vědci vynalezli účinnou vakcínu omezující záněty středního ucha. Látka byla vyvinuta ve vojenské zdravotnické fakultě Univerzity Obrany v Hradci Králové a nyní jsou dokončovány poslední testy, po nichž by měla být vakcína dána do prodeje.

 
Reklama