Časté a velmi nepříjemné onemocnění se většinou objeví velmi náhle, ale s o to větší intenzitou. Jaké jsou zkušenosti českých maminek s touto nepříjemnou dětskou nemocí a její následnou léčbou?

Jana Š.

Můj syn trpí na záněty středouší zhruba od jednoho roku. První zánět skončil pícháním ouška na pohotovosti a následnými antibiotiky. Ty provází našeho Tomáška, bohužel, téměř celé dětství. Jsem z toho nešťastná, ale asi se nedá nic dělat. Paní doktorka nám je předepíše vždy, když si syn začne stěžovat. Nevím, jestli je tento postup správný, ale další píchání a s ním spojený i úpěnlivý pláč Toma nechci zažít.

Pavla Z.

Od té doby, co dcera Nikola nastoupila do mateřské školky, řešíme jedno nachlazení za druhým. Bohužel nejen to. Poslední viróza s sebou přinesla i zánět středního ucha. Rýma a plný nos tomuto onemocnění totiž nahrává. Naštěstí jsme to asi zachytili včas. Hned poté, co si dcera začala stěžovat na ouško, jsme jeli k paní doktorce. Ta nám předepsala antibiotika a nedošlo ani k píchání. I když... Někde jsem se dočetla, že propíchnutí bubínku vyléčení zánětu mnohdy uspíší a dítěti rychleji uleví od bolesti. Ale nejsem lékařka.

Romana P.

Obě moje děti jsou relativně zdravé. Jen starší syn trpí na záněty uší. Máme od doktorky předepsané kapky a v případě potíží okamžitě začneme kapat. Ve většině případů se nám podaří zánět zastavit a vyhnout se tak nechtěným antibiotikům.

Na téma zánět středního ucha a antibiotika jsme si povidali nedávno s MUDr. Václavou Adámkovou, primářkou Klinické mikrobiologie a ATB centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

 

ear

Je nezbytné předepisovat dětem na zánět středního ucha antibiotika? Nebo by se léčba obešla i bez nich?
Na to není úplně jednoduché odpovědět. Záleží na tom, zda je zánět středního ucha bakteriální či virové etiologie. V případě, že je nemoc virového původu, nemají antibiotika žádný smysl. V případě, že je původu bakteriálního, je nasazení antibiotik na zvážení. Je tu totiž možnost podat antibiotika a léčit onemocnění konzervativně, nebo invazivně v rámci ušního-nosního-krčního tak, že provedou takzvané píchnutí ucha. To je samozřejmě více bolestivé a děti to hůře snášejí. Ale na druhou stranu je to rychlý zákrok a dítě se nemusí déle trápit, protože antibiotika nezaberou ihned. Trvá dva až tři dny, než dítě pocítí úlevu.

Takže když lékař píchne ucho, není třeba už dávat antibiotika?
Hnis, který je v uchu nakumulován, vyteče ven. To je většinou dostačující a není třeba zánět středního ucha ještě přeléčit antibiotiky. To až v případě, že se onemocnění vrací. Pak jsou antibiotika na místě. Ale je vhodné odebrat vzorek z ucha na mikrobiologické vyšetření, aby se prokázal původce a lékař nasadil cílená antibiotika.

Více k tématu si přečtete i v dalších článcích:

Reklama