Mohla bych vyjmenovat zpaměti mnoho dnů, kdy jsem zánět dostala. Nejdřív kvůli bolesti, později navíc kvůli pocitům viny, že nedokážu být zdravá. Padesátiny rodinné známé, několik slunečných dopolední v práci, sobota ve tři ráno, kdy jsem si v bolestech jela pro antibiotika od přítele do svého bytu taxíkem.

Kdo prošel tím kolotočem, už to zná: divný pocit v podbřišku, stupňující se řezání a pálení, neklid, nesoustředěnost, strach, s každým dalším vyčůráním horší a horší pocit, během tří hodin bolest, že byste vyskočili z okna. Párkrát jsem si s akutním zánětem pobyla v čekárně urologa, teď už mám doma záložní antibiotika a beru je všude s sebou. Přesto je zánět močového měchýře nemoc, která mě dokáže jednou velkou fackou poslat na dno. Když mám strach, že TO začíná, dokážu v panice během minuty propotit košili.

uro

Tenkrát poprvé

Prvních pár zánětů člověk moc neřeší. Jenže, když jsem měla několik opakování do roka, stal se ze mě specialista na tuto nemoc a taky hypochondr. Nikdy si nesedám na studenou lavičku, nikdy si nevezmu lodičky do podzimního nečasu, nikdy nechodím na lekce tance, kde se chodí naboso, na návštěvách si vždycky beru pantofle, úzkostlivě si hlídám pitný režim i hygienu intimních partií. Na několik let jsem přestala pít kávu.

Opakované záněty přišly v době, kdy jsem začala pravidelný sexuální život. Více než deset let si tedy opravdu užívám. Tajemství spojitosti intimního života a této krásné nemoci mi kdysi odhalila sestřička na urologii. V mém případě zánět začíná nejspíš souhrou více faktorů (prochladnutí, gynekologické problémy), ale základním spouštěčem je milování. Slovy lékaře: střevní bakterie se během styku dostanou do močové trubice a tam způsobí zánět.

Nemusíte praktikovat nic, nad čím by babičky zvedaly obočí, aby se střevní bakterie dostala, kam nepatří. Jak to poznamená sexuální život ať už navenek nebo psychicky není třeba rozvádět.

Kéž bych byla zdravá

Nevím, kolik zánětů jsem měla, ale v nejhorších letech tři až čtyři do roka. Obvykle v zimě, na jaře a na podzim. Naštěstí jsem nebývala nemocná s ničím jiným, ale i tak mi antibiotika dávala zabrat. Ideálně se po léčbě rozhodila vaginální flóra a já jsem se záhy ocitla u gynekologa. Pro neznalé dodávám, že častou příčinou zánětů jsou právě gynekologické potíže. Byla jsem prostě úplně „marná na spodek“. Takto to trvalo pět sedm let, v lepších letech jsem měla dva záněty ročně, což mi připadalo přijatelné. Dala bych cokoli za to, aby potíže zmizely.

Jako poznámku pod čarou uvádím, že v mém zaměstnání nebylo omluvenkou málem ani vlastní úmrtí. Takže jsem si během nemoci mohla vybrat mezi pár dny home-office, nebo neschopenkou. V obou případech jsem vzhledem k charakteru svého povolání pracovala z domova a ještě se dočkala výsměchu nadřízeného, jaký jsem chabrus.

Bojím se volat urologovi

Moje současná uroložka se o mě stará posledních šest sedm let. Je studená jak psí čumák a musím říct, že se jí trochu bojím. Dokonce se bojím jí i zavolat, ale jsem přesvědčená, že dělá to, co je správné.

Začala lehčími antibiotiky a naštěstí mi i tato lehčí forma vždy pomohla, později mi udělala vyšetření močové trubice, zda ji nemám moc úzkou (nemám, to jsem věděla od začátku), udělala několikrát stěry ze stěny močové trubice (skvělý zážitek) a dokonce i laicky řečeno laparoskopické vyšetření stěn močového měchýře (lahůdka!). A tak dále a tak podobně, sono močového měchýře a ledvin je naštěstí v ordinaci běžné.

Na vyšetření musel jít i můj partner. Kromě moči musel odevzdat i sperma, což je (jak jsem pochopila z reakcí okolí) pro muže výjimečně ponižující záležitost, nicméně to můj muž zvládnul bez větších keců. Ještě aby měl řeči, když já se léta trápím jako zvíře. Je zcela zdráv. Ani moje vyšetření neshledala žádnou chybu. Kromě slabší imunity, kterou léčím jinde.

Po čase jsem dostala léky na podporu odolnosti močového měchýře, které mi docela pomohly, a jednu dobu jsem brala tři měsíce antibiotika v malých dávkách. Pokud by mizérie nadále pokračovala, chystala se paní doktorka vytvořit mi vlastní vakcínu. Její postup odpovídal tomu, co jsem si nastudovala. Nicméně návštěvy čekárny plné (s prominutím) prostatických dědků se staly nedílnou součástí mého života.

Čas na kafe

Když jsem otěhotněla, absolvovala jsem dva záněty během těhotenství a po porodu měla skoro dva roky klid. Zázrak! Začala jsem pomalu pít kávu, nejdříve výjimečně a potom častěji. Krása. Začala jsem věřit, že „dám“ dva roky bez zánětu.

Nepovedlo se. Jednou jsme se s manželem pomilovali ve vaně s bublinkami, navíc jsem měla gynekologické problémy, o nichž jsem nevěděla. A za dva dny jsem byla doma v křečích. Od té doby uplynuly čtyři měsíce a pořád to občas „cítím“. Je mi na nic. Bojím se, že se ten kolotoč vrátí. Poslední dny se to zase zhoršilo.

Je to tvoje chyba!

Zkušená zánětová matadorka postupně rezignuje na brusinky, homeopatika i zaříkání. Při jakékoli nevyžádané radě se mi otevírá kudla v kapse.

uroStudovala jsem alternativní pohledy a strávila dvě hodiny na zpovědi u homeopata i u čínského lékaře. „Nemyslete na to!“ To byla rada k nezaplacení.

Alternativní medicína obvykle tvrdí, že záněty močového měchýře plynou z nespokojenosti ve vztahu, z popírání sama sebe, neschopnosti „od-pustit“ a tak dále. Časem jsem začala obviňovat sama sebe, že žiju ve špatném vztahu (aha, tak to jsem měla tři špatné vztahy za sebou), že jsem vůbec nějaká nemožná. Pocit, že něco je v mém životě špatně, střídá snaha vidět vše střízlivěji a s nadhledem. Pomáhá mi, že už nemám tolik recidiv, přesto pořád tak nějak patřím „do klubu“. Už ale nechci být ta, o níž se ví, že záněty má a jíž se volá, když ho máte taky, aby poradila.

Náhodou se mi dostal do ruky převážně bylinný a kompletně český doplněk stravy ProfiUro Infekt Chronic. Beru ho necelý týden. První ulevující pocity se mají dostavit po čtrnácti dnech. Ale přípravek doporučila kamarádka, její známé pomohl. Tak uvidíme. Pracujeme na miminku, tak musím být fit!

Více informací najdete na stránkách www.urogyn.cz.

Čtetě také:

Reklama