Nepřipadá mi to tak dávno, kdy jsem obdivovala Kaskadéra a toužila po tom být Královnou bílých tenisek, nebo alespoň Tanečnicí z Lúčnice či Sestřičkou z Kramárov, a při tom si navždy uchovat v paměti Stužkovou.
Ne, nelákala mě žádná reálně prožitá Detektivka, ale toužila jsem i potom, aby se do mě "Zalúbil chlapec"...  Dá se říci, že jsme, spolu se svými vrstevníky, byli Mláďata  a rozhodně jsme Nebyli zlí.

Samozřejmě, řeč je o slovenské skupině Elán. Té skupině, která uchvacovala svými písničkami a texty nás (dnes v těch nejlepších letech), stejně jako v současnosti mnohé z našich -náctiletých potomků.
Jak je uvedeno na webových stránkách skupiny, zlatým písmem v kronice Elánu a podtrhnuté hrubou černou čarou je datum 22. dubna 1970 (!). Tento den se totiž konalo první veřejné vystoupení kapely, určené vnímavému publiku spolužáků a bratislavských železničářů. Jen dodejme, že skupinu tehdy tvořili spolužáci z devítiletky na Jelenej ulici v Bratislavě: Jožo Ráž, Vašo Patejdl, Juraj Farkaš, Zdeno Baláž a Jano Baláž.

Než si však členové skupiny vydělali na kvalitní hudební aparaturu, aby nemuseli opakovat výše uvedené fiasko, stálo je to všechny hodně úsilí. Například pomáhali s lopatami v ruce při rekonstrukci elektrické trati v Bratislavě nebo budovali základy endokrinologického ústavu na Kramároch. Cesta vzhůru trvala opravdu bezmála 10 let (!).

A pak přicházely na svět hudební "pecky", jež do teď nostalgicky broukáme. Zaujaly místo v našich tehdy skromných hitparádách a diskotékách, ale hlavně v našich myslích a srdcích.
Elán vytvořil synonymum slova STÁLICE. A nepopiratelně kvalitní.

Když se v červnu 1999 vracel Jožo Ráž z nahrávacího studia, kde nahrál legendární hit Voda, čo ma drží nad vodou, a havárii na motorce odnesl velmi vážným zraněním, zdálo se, že se skupina Elán úplně odmlčí.
Neodmlčel - i když trvalo několik let, než se Jožo Ráž úspěšně zotavil. V roce 2001 pak projela tato skupina se svými písničkami mnoho světových měst.

Prozatím poslední událostí tedy zůstává vydání nového alba Elán 3000, které je plné nových písniček, včetně songu Otázniky a hitu Zanedbaný sex

Jediný koncert v letošním roce připravuje Elán na 20. září na pražské Letenské pláni. Vystoupení pro české i slovenské publikum bude trvat šest hodin a jako hosté se ho zúčastní další populární interpreti a skupiny. V den megakoncertu bude mít premiéru i nové album, které muzikanti avizují jako poslední album Elánu.
Pořadatelé očekávají až desetitisíce lidí. Vstupenky jsou k dostání v předprodejích již od 2. června za základní cenu: 750 Kč a 990 Sk.

Přímo na místě přijde lístek na 950 korun.

Zdá-li se vám částka přece jen vysoká, nezoufejte a zkuste poškádlit štěstěnu. Pět z vás totiž může v našem magazínu vyhrát pro sebe a partnera vstupenky zcela zdarma! Soutěžit lze
ZDE

(Ariadna)                         

  
Reklama