Býváte vaše výrazivo v práci občas poněkud „peprnější“? Moje tedy ano. A obvykle se to týká počítačů. Ty zatrolené potvory se totiž někdy chovají tak, že na to slovník ani nestačí. A pak by i dlaždič zčervenal a troll se na prach rozsypal, za to vám ručím! A teď na to mám i „vědecké“ povolení.

Podle výzkumu britského týmu z univerzity v Norwichi totiž prospívá nadávání na pracovišti pracovní morálce a vede k vyššímu výkonu. Uvolní se tak také stres, upevní se vztahy mezi kolegy a vytváří se pocit sounáležitosti.

„To, že zaměstnanci používají na pracovišti vulgární výrazy, není třeba považovat za negativní jev, který je nutné vždy odsuzovat," tvrdí specialista na management Yehuda Baruch. Zaměstnavatelé by prý měli svým zaměstnancům povolit drsnější výrazivo, samozřejmě v přiměřené míře. Pozor si musíte dávat jen pokud mluvíte se staršími kolegy, kteří jsou na podobné chování citlivější, s nadřízenými nebo se zákazníky.

„Zakázat takové chování nebo ho tvrdě kritizovat by vedlo k narušení solidarity mezi kolegy a mělo by za následek snížení pracovní morálky a motivace," prohlašují vědci, kteří mimo jiné vyzkoumali i to, že ženy jsou mnohem vulgárnější, než se lidé obecně domnívají.

Zdroj: AFP

Co tomu říkáte, ženy-in? Jak se mluví u Vás v práci? Padne občas nějaká ta krávy či vůl, nebo i drsnější slůvka? Jsou zaměřena vůči nepřítomným nebo třeba proti počítačům, nebo se tak občas „oslovujete“ i navzájem? A co Váš osobní slovník?

Reklama