„Jednou takhle ke mně přišel Phillip Swindall, že by se mnou chtěl něco nafotit. Moc mi to polichotilo a říkala jsem mu, že bych to chtěla pojmout jinak. Udělat fotky, které budou pracovat s tématem, které mám dlouho v hlavě a to, že být silná neznamená být drsná. A pak mě napadlo oslovit pár holek, o kterých vím, že to mají podobně – Blanku Pilátovou, Linsday Dill a Valerii Miric. A ukázat, že i když jedeme bomby, jsme pořád dámičky,“  říká Lu, s níž jsem měla možnost pořádně si zatrénovat. A přestože jsem proti ní pěkně slaboučká, jinou trenérku bych snad už ani nechtěla. Je totiž skvělá! Navíc je to kočka a holka se vším všudy. 

Když někomu totiž Lu řekne, že vzpírá, dostávají se jí pravidelně stále ty stejné odpovědi: „tebe bych nechtěl potkat v noci/tebe bych nechtěl naštvat“ a „ty jsi drsná“ a předpoklad, že všechny ostatní věci, co bude milovat, jsou pravděpodobně black metal, kůže a motorky. V opačném případě se ale také setkává s tím, že vlastně jako vzpěračka nevypadá. Tak co s tím? 

Často nad tím přemýšlím, proč si lidi potřebují vytvářet škatulky a dávat věcem jasné kategorie. Proč u holek pořád to, jak vypadáme, určuje to, jak můžeme být dobré v tom, co děláme? Hodně holek se bojí být silné, protože nechtějí přijít o status feminity. Jakoby se nějak síla neslučovala s feminitou. Ale to je právě o vnímání síly. „Dělám sport, protože mě baví, ne proto, že bych chtěla dominovat v mužském světě, nedělám ho ani proto, abych mohla konkurovat klukům a poměřovat se s nimi. A nedělám ho ani proto, abych vypadala jako kluk,“ říká Lu. 

Často při souzení jiných zapomínáme, že třeba tyhle holky jsou silné právě proto, že milují své tělo. Dávno totiž tomu, kdy jsme byly učené, abychom byly slabé a křehké. Jsou silné, protože chtějí být respektovány, pro to, co dělají a ne pro to, jak vypadají.  Podobně jako holky na atletickém okruhu nebo třeba v plaveckém bazéně. A jsou také silné, protože si věří.

„Jsem silná ne proto, že se chci nad někoho vyvyšovat, ale protože si chci být rovna,“ vysvětluje Lu. 

A nakonec, všechno má svoji míru, osobně si myslím, že být silná nemá nic společného s tím ztratit svoji feminitu. Být silná je výraz toho, že si vážíme sebe samých. A to třeba  já na holkách, které mají pro tyto sporty, obdivuji...

Reklama