Znám jich několik. Zásadně nemění styl. Většinou nosí hábity, dlouhé rovné vlasy, řinčí šperky. Opalují se na nudaplážích a chodí bez podprsenky.
Takřka pravidelně to bývají ženy, co prožily mládí v šedesátých letech.
Když potkáte takovou nějakou zamrzlou hipísačku nebo naopak šíleně zmalovanou paní ve věku vaší matky s černým přelivem, rudými drápy, vytetovaným motýlem a sukněmi nad kolena, nenapadne vás v duchu otázka: „Copak ta ženská nemá soudnost? Proč jí nikdo neřekne, že její urputná snaha vypadat mladě zbytečně zdůrazňuje smutný fakt, že už jí není dvacet, třicet, nebo dokonce ani padesát?"

Mě ano, mockrát.

Ale neměli bychom se chytit za nos a počítat do deseti, než někoho odsoudíme? Když se ty dámy tak cítí dobře? Dopřejme jim to. 

Bůh ví, jak vidí třeba nás o pár let mladší ročníky. Nade mnou se možná také posměšně ušklíbají: „Hele ta baba ještě nosí kapsáče, tenisky a tílka? Vždyť už je jí nejmíň čtyřicet! A co ty vlasy? Neměla by se nechat ostříhat? A neměly by takový vykopávky chodit už jen v těch svejch trapnejch kostýmech, podpatkách a se solidníma kabelkama?"

Ano, občas mi vytane na mysli hláška Catherine Denevueve, že žena po čtyřicítce by už neměla odhalovat paže, ale kašlu na to.

A říkám si: Jak která.
Když má ruce jako Madonna (té koneckonců také táhne na pade), byla by přece škoda je schovávat.
Opatrnější bych byla u nohou. Velbloudí kůže na kolenou už opravdu není na ukazování, ale některá ji má už ve čtyřiceti a jiná až dlouho po padesátce.
A co třeba krky, co se krabatí jak stoletým želvám? Budeme kvůli tomu nosit roláky i v parném létě? Určitě ne.

Takže kde je vůbec ta hranice?
Já osobně si myslím, že hranice není ve věku, je to jenom číslo, ale v soudnosti.
Mnohdy může být i náctiletá slečna oblečená nevhodně... jen si vzpomeňte, kolikrát už jsme tady probírali špeky přetékající přes pasy, půlky vykukující z příliš krátkých bokovek (mladí to trefně nazývají: „Kouká ti kasa") nebo legíny při stopadesáti kilech živé váhy, ale vzhledem k mládí jí to každý odpustí...

A naopak žena, která dávno odrostla dívčím střevíčkům, může klidně nosit vlasy do půli zad, a nebude působit trapně.
Pro příklad nemusím chodit daleko. Nedávno jste se některé z vás pozastavovaly nad vlasy Míši Kudláčkové.
A dokážete si ji představit ostříhanou? Já tedy ne. Dlouhé vlasy k ní patří stejně jako pohodlné rozevláté sukně a placaté boty.
Je svá, bude to tak nosit i v sedmdesáti, a bude to tak dobře.

Znáte ve svém okolí někoho takového?
Zamrzlou hipísačku nebo přezrálou rockerku?
Můžete připomenout nějakou celebritu, která si drží léta svůj styl?
Myslíte, že vypadá trapně?
Nosíte sama něco, co se takzvaně k vašemu věku nehodí?
Reklama