Jaké cukroví můžeme zamrazit?
K mražení je ideální cukroví, které je "suché" – to znamená neslepované a bez krému. To je možné do mrazáku dát. Ale v dobře uzavřeném pytlíku či nádobě, aby nenachytalo pachy od ostatních potravin v mrazáku již uložených.

63ad5a802aca4obrazek.png
Foto: Shutterstock

Jak dlouho můžeme cukroví v mrazáku nechat?
To méně tučné - třeba perníčky, bez problému vydrží půl roku. Čím tučnější cukroví je - ať už proto, že v těstu je hodně oleje či másla, nebo protože obsahuje velké množství mletých ořechů – tím může v mrazáku zůstat kratší dobu. Berte ho jako první. Hrozí totiž, že by tuk mohl zežluknout. Ale i tak nám zamražené do Velikonoc bez problému vydrží.

A co ostatní vánoční cukroví?
Co se týká slepovaných kousků, například lineckého cukroví - musíme počítat s tím, že se nám vymrazí voda z džemu. A ten je pak v trochu jiné konzistenci. Nicméně, v tom malém množství, co se obvykle dává, to zas takový problém není. 

Lze mrazit i nepečené cukroví?
I to lze mrazit. Jen se po rozmražení většinou více drolí. 

Které cukroví naopak není vhodné mrazit?
Problematické je cukroví plněné či slepované krémy. Pokud bychom chtěli toto cukroví uchovat, tak je potřeba dát je do mrazáku hned. Ne až to, co zbyde. Krémy jsou náchylnější ke kažení, než "suché" cukroví. Ale i v případě, že cukroví s krémy zmrazíme hned, musíme počítat se změnou konzistence náplně. A může dojít i ke změně chuťové. Co se ale určitě nehodí do mrazáku, je sněhové pečivo - pusinky, pawlova a podobně. Ty totiž po rozmrznutí místo toho, aby byly suché a křupavé, jsou navlhlé.

Ideální je tedy nepéct víc, než je potřeba. Nebo naopak dát do mrazáku cukroví hned po upečení bez slepení (např. linecké) a slepovat je až po rozmražení.

A jak na rozmrazování?
Rozmrazovat doporučuji vždy jen trochu, co sníme. Opětovné mražení už nedělat! Rozmrazovat je třeba pozvolna, nesnažit se to nějak urychlit mikrovlnkou nebo v troubě. 

Existují i jiná řešení

  • Pokud se vám cukroví nechce mrazit, můžete jeho nezkažené přebytky rozdat potřebným. Zkuste se zeptat třeba v azylovém domě, nějaké charitativní organizace, nebo potěšte lidi bez domova.
  • Cukroví můžete také recyklovat. To suché lze například rozemlít a použít na korpus pro cheesecake, jako drobenku na koláč nebo crumble.
  • Co s cukrovím naopak udělat nesmíte, to je krmení zvířat. Pro ně není sladká pochoutka vůbec vhodná, může jim velmi ublížit. Takže ji nesypte ani do krmítka ptáčkům.

Zdroj informací: Ing. Hana Střítecká, Ph.D., autorka článku

Čtěte také:

Reklama