Jaké cukroví můžeme zamrazit?
K mražení je ideální cukroví, které je "suché" – to znamená neslepované a bez krému. To je možné do mrazáku dát. Ale v dobře uzavřeném pytlíku či nádobě, aby nenachytalo pachy od ostatních potravin v mrazáku již uložených.
Foto: Shutterstock
Jak dlouho můžeme cukroví v mrazáku nechat?
To méně tučné - třeba perníčky, bez problému vydrží půl roku. Čím tučnější cukroví je - ať už proto, že v těstu je hodně oleje či másla, nebo protože obsahuje velké množství mletých ořechů – tím může v mrazáku zůstat kratší dobu. Berte ho jako první. Hrozí totiž, že by tuk mohl zežluknout. Ale i tak nám zamražené do Velikonoc bez problému vydrží.
A co ostatní vánoční cukroví?
Co se týká slepovaných kousků, například lineckého cukroví - musíme počítat s tím, že se nám vymrazí voda z džemu. A ten je pak v trochu jiné konzistenci. Nicméně, v tom malém množství, co se obvykle dává, to zas takový problém není.
Lze mrazit i nepečené cukroví?
I to lze mrazit. Jen se po rozmražení většinou více drolí.
Které cukroví naopak není vhodné mrazit?
Problematické je cukroví plněné či slepované krémy. Pokud bychom chtěli toto cukroví uchovat, tak je potřeba dát je do mrazáku hned. Ne až to, co zbyde. Krémy jsou náchylnější ke kažení, než "suché" cukroví. Ale i v případě, že cukroví s krémy zmrazíme hned, musíme počítat se změnou konzistence náplně. A může dojít i ke změně chuťové. Co se ale určitě nehodí do mrazáku, je sněhové pečivo - pusinky, pawlova a podobně. Ty totiž po rozmrznutí místo toho, aby byly suché a křupavé, jsou navlhlé.
Ideální je tedy nepéct víc, než je potřeba. Nebo naopak dát do mrazáku cukroví hned po upečení bez slepení (např. linecké) a slepovat je až po rozmražení.
A jak na rozmrazování?
Rozmrazovat doporučuji vždy jen trochu, co sníme. Opětovné mražení už nedělat! Rozmrazovat je třeba pozvolna, nesnažit se to nějak urychlit mikrovlnkou nebo v troubě.
Existují i jiná řešení
|
Zdroj informací: Ing. Hana Střítecká, Ph.D., autorka článku
Nový komentář
Komentáře
Tak toto u nás opravdu nehrozí. Pro nás jsem letos pekla celkem málo cukroví a zmizelo to pomalu ještě před Štědrým dnem. Hodně jsem ale tentokrát pekla i na zakázku pro kamarádky atd. Bylo to ale teda náročné, to vám povím. Tolik cukroví jsem ještě nikdy nedělala. Ráda bych v tom ale určitě pokračovala, jen teda asi budu nucena investovat do nějakého lepšího hnětače těsta - https://www.atfornax.cz/k:477/hnetace-testa/ Ten můj to totiž moc nestíhal.
Nezostalo. Nepiekla som.
Zbylo vám cukroví a nikdo to nežere? Možná pečete moc nebo to nikomu nechutná. Prostě to vyhoďte a poučte se.
Já jsem upekla perníčky, které vydrží, linecké, kterého zbylo ještě pár kousků a ořechy s krémem, které se postupně sní. Takže já problém s přebytky nemám.
Nechápu, proč toho lidi pečou tolik, když to pak nejedí. Sama jsem nepekla nic a přesto mám doma dvě krabice, které mi byly vnuceny, protože se to přece nevyhodí. No tak jste to neměli péct, sakra. Důrazně jsem říkala, že žádné cukroví nechci, v jednom případě mi dokonce bylo tajně vpašováno do tašky a schováno pod jiné věci, abych to našla až doma. To si za rámeček nedají, co jim řeknu. Ne, nepotáhnu se s tím nikam k lidem do azyláku nebo rozdávat bezdomovcům. Na to nemám ani čas ani náladu. Mrazit to taky nebudu, nechci to jíst ani teď ani jindy. Jednoduše to vyhodím, a budu z toho otrávená protože nemám ráda plýtvání jídlem. Takže radím všem, aby si hodně dobře rozmyslili takovéhle zbytečné činnosti, jako péct cukroví, které nikdo nechce a je problém se ho zbavit.
Naučila jsem se péct od každého druhu jeden plech, kromě lineckého, které má malá nejraději a já taky. Vydrželo by možná tři týdny, kdybychom ho nesnědly. Na Velikonoce malá „ zavelí ” péct zajíčky, kuřátka a linecké ve tvaru vajíček. Sice teď vykrajovala žraloky, kočky a medvědy, ale co, vánoce jsou pro děti. Do mrazničky nic nezbyde.