zamlklý potrat

Chtěla jsem se podělit o zkušenost z mého druhého těhotenství, které skončilo v jedenáctém týdnu. Vše probíhalo v pořádku, odběry potvrdily těhotenství, začalo mi být špatně. Normální ranní nevolnosti.

Až kolem jedenáctého týdně jsem začala malinko špinit. Bohužel špinění přešlo do krvácení. Hned jsem se sebrala a jela jsem do porodnice na pohotovost, byla sobota a můj gynekolog by mě vzal nejdřív v pondělí. 

Doktorka mi udělala vaginální ultrazvuk, dlouho mlčky pozorovala monitor, několikrát se mě ptala na termín posledních měsíčků, pak smutně zkonstatovala, že miminko vypadá tak nejvýš na sedmý až osmý týden, ale určitě ne na jedenáctý. A že ani nevidí srdeční činnost.

Ještě zavolala kolegu a spolu mi řekli, že se jedná o zamlklý potrat. Že se v miminku něco vyvíjelo špatně a že samo odumřelo. Domluvili jsme se tedy na termín kyretáže – hned druhý den ráno.  Byla jsem moc smutná, ale naštěstí se další těhotenství povedlo.

Zamlklý potrat

Takzvaný zamlklý potrat je specifický, zpočátku bezpříznakový. Během vývoje plodu dojde po určité době k jeho odumření. Plod se z nejasných příčin přestane sám vyvíjet.

Těhotná maminka necítí žádné potíže, vše se jeví jako normální průběh těhotenství. Odhalit zástavu vývoje plodu může ultrazvuk – velikost plodu či zárodku neodpovídá velikosti podle data poslední menstruace. Problém těhotná pocítí, až když se tělo rozhodne odumřelý – zaniklý plod oddělit a vypudit.

Bývá to až za několik týdnů, těhotná zpravidla začne krvácet či špinit. Někdy je tento stav doprovázen bolestmi v podbřišku.

Také se vám to stalo? Máte podobné zkušenosti?