Ač se to zdá skoro nemožné, tato mimořádně krásná dekorativní rostlina je vlastně pravěkou kapradinou.

Listy tvaru ptačího pera jsou tmavě zelené, lesklé a pevné s pravidelně lehce zašpičatělými lístečky. Dorůstají až jednoho metru. Jsou hustě rozmístěné na krátkém horizontálním stonku a vytváří dojem růžice. Základ listů je zlehka vydutý a také celkem křehký, proto pozor při manipulaci. V květináči se skrývá velká podzemní hlíza se zásobou vody, proto je někdy řazena mezi sukulenty. Květ je nevýrazný.

Původ, přirozené prostředí
Zamiokulkas (zamioculcas) má původ na ostrově Madagaskar.

Nároky na pěstování
Nenáročná rostlina, protože snáší jak suchý, tak vlhký vzduch. Na teplotu taky není vybíravý a občas snese i mírné přemokření. Nejlépe  je zamioculcasu ovšem v teplé místnosti s jasným světlem, mírnou zálivkou a občasným rosením.
Za mírné hnojení na jaře a v létě se odmění rašením nových, svěže zelených dlouhých listů, které vždy o něco převyšují ty stávající.
Přesazujeme každý rok na jaře, starší rostliny každé dva roky. Půda musí dobře odvádět vlhkost, dbejte na vhodnou drenáž.

 

Ve zkratce
·        Světlo: jasné, rozptýlené světlo, ne přímé slunce. Miluje letnění ve stínu nebo polostínu.
·        Teplota: mírná až teplá, v zimě cca 17 stupňů, ne však méně než 12 stupňů
·        Vzduch: nenáročná, vlhčení nepotřebuje, jen čas od času otřít vlhkým hadříkem
·        Zálivka: od jara do podzimu mírná, v misce nesmí stát voda. V zimě, až když povrch půdy vyschne. Snáší lépe vyschnutí než přemokření, které může zapříčinit stonkovou hnilobu.
·        Hnojení: každé dva týdny, lze použít hnojivo pro kaktusy a sukulenty.
·        Množení: dělením keře, listů s pupenem a stonkovými řízky. List nebo řízek před zasazením do vyhřívané půdy potřeme stimulátorem růstu. Koření zhruba do dvou měsíců.
·        Škůdci: vzácní, rostlina je velmi odolná díky silným listům. Pozor jen na přelití a následnou hnilobu dužnatých stonků.
 

Zajímavost
Pokud ji občas zapomenete zalít, nic se neděje. Snáší sucho velice dobře. Je to tedy nadmíru odolná rostlina, jejíž majestátní dojem zvýšíte použitím lesku na listy.  

Reklama