Láska je jako měsíc, když doroste, zmenšuje se.

                                                                          Paul Valéry 

Brali se, když jí bylo 24 a on byl o dva roky starší.
Vše bylo jako z knihy, ona vdavekchtivá, on ještě trochu pubertální a zmatený.
Našla v něm vhodný protějšek ke splnění dávných snů o rodině a on v ní jakousi kotvu a nové zázemí. Sám vyrůstal v neúplné rodině, byl rád, že má svůj domov a klid.

Syn se narodil hned po svatbě a on byl otcem věčně klečícím u malého robátka, nositele jeho genů. Byli opravdu šťastni.
Román pokračuje, z něj se stává úspěšný podnikatel, z ní spokojená matka dychtící po dalším dítěti. Ona je také stále více spokojená doma, společnosti se vyhýbá, chce jen být znovu těhotná. Nikdy o sebe nijak zvlášť nepečovala a také trochu více ztratila přehled o tom, co se děje za humny. O dění ve světě nemá ani potuchy.

Ale nic se neděje, on má pro to pochopení.
Vždyť manželka se tak dobře stará o něj, dítě i domácnost, že má na ledacos právo. Na druhé dítě mu to přijde dosti záhy, ale časem samozřejmě podlehne.
A tak je ona znovu těhotná.
O to více se doma řeší jen pleny, knedlíky a co s sebou na víkend na chatu. Rodinná idylka. Trochu nudná, ale stále šťastná.

On mezitím slaví stále větší úspěchy v podnikání.
Pohybuje se ve velkém a cizojazyčném světě. Pozici si vybudoval sám, jen svou pílí a houževnatostí. Stále se vzdělává, rozšiřuje kontakty, začíná obchodovat s velkým světem. Poté přijde domů a zde najde vždy unavenou manželku, která je ve druhém těhotenstvím velice přecitlivělá. Řeší se oteklé nohy, zlobivý synek a stálé výčitky, že on chodí z práce tak pozdě. Ona je na všechno sama.

Narodí se druhé dítě, dcerka.
On znovu zaklekne a těší se ze svých dětí. Vše se urovná, druhé dítě je sblíží.
Časem je však ona unavená a nervozní a vyčítá a zlobí se...

On se velice snaží chodit dřív domů a trpělivě poslouchat výtky a všední starosti své ženy. Synek provedl toto a dcerka nespinkala, protože zoubky. Pokárá synka, pohladí dcerku a manželku. Ta už ale spí, a tak se k sexu zase nedostanou...

Zhruba v tomto dějství se objevuje zralá, atraktivní klientka.
Vše trvá půl roku, a i přesto, že mají oba inteligence na rozdávání, stanou se milenci. Nikdo nijak nenaléhal, oba se snažili, aby k tomu vzhledem k jeho mladé rodině nikdy nedošlo. Atraktivní klientka to neměla v úmyslu, není to typ rozvracečky manželství. To situaci možná zhoršuje, zamilovali se do sebe, jsou spolu šťastni.

On koupil nový byt pro rodinu, zůstal sám ve starém.
Stará se, tráví se synem spoustu času, finančně zabezpečuje, snaží se. Uvnitř ale ví, že ubližuje, nemůže si pomoci. K manželce nic necítí. 

Snad z toho plyne jedno ponaučení.
Je třeba si dávat pozor na sebe samé v období péče o naše malé děti. I u plotny  bychom měly  být  upravené.
Neměly bychom s manželem diskutovat jen o akcích v hypermarketu  a občas bychom si měly přečíst noviny. A také bychom neměly... 

Že je toho i tak na nás dost?
Souhlasím. Ale co naděláte, když nejsme v románu...