O tom, že je důležité se zajímat o zdraví svých ňader máme celkem jasno, přes 70 % respondentek s tímto tvrzením rozhodně souhlasilo. Samovyšetření, které je jednou z metod, jak včas odhalit nádor v prsu, si ale pravidelně každý měsíc provádí pouze 22 % zúčastněných žen. 35 % žen si pak svá prsa kontroluje pouze tehdy, když si vzpomene. 10 % žen si ho ovšem nedělá nikdy. 

České ženy mají možnost objednat se na odborné vyšetření po celé České republice. Po splnění určitých podmínek, např. věk nad 45 let, žádanka od lékaře v případě podezření, atd. je mamografické vyšetření navíc zdarma. Dobrá zpráva určitě je, že mnohé zdravotní pojišťovny plně či částečně proplácí preventivní sonografická a mamografická vyšetření i mladším ženám. Naše další otázka v průzkumu byla, zda je mamografické vyšetření prsů důležité pro prevenci před rakovinou prsu. Téměř 96 % respondentek odpovědělo ano.

bre.jpg
Foto: Shutterstock

Další dotaz směřoval na ženy starší právě 45 let, které mají možnost se každé dva roky nechat vyšetřit zdarma. 64 % žen této možnosti již využilo, 29 % ne a zbylých 6 % to má v plánu. 

A co nám nejčastěji brání v pravidelnosti kontrol? Odpovědi byly různé. Třeba to, že první vyšetření bylo v pořádku a to nás uklidnilo natolik, že nemáme potřebu si kontroly hlídat. Nebo na vyšetření nechceme vůbec myslet, či si uvědomujeme jeho důležitost, přesto ho stále odsouváme. Svojí roli hraje i psychická nepohoda při vyšetření, nebo nepříjemný tlak. 

Osvětu o mamografickém vyšetření by měl s pacientkami probírat především jejich lékař/ka gynekolog. Děje se to také v praxi? 61 % žen zaškrtlo odpověď ano a 38 % ne.  

Sice v každém druhém článku se dočtete, že věk je pouze číslo, v případě karcinomu prsu to ale neplatí. Věk je totiž hlavním rizikovým faktorem vzniku prsního nádoru a s věkem riziko narůstá. Četnost nádorů u žen prudce stoupá po čtyřicítce a nejprudší vzestup je po 50. roce jejich věku, který je spojen také s menopauzou. Z tohoto důvodu jsme se také zajímali, jestli si účastnice průzkumu myslí, že po přechodu je ještě důležitější dbát na prevenci v podobě mamografického vyšetření. Téměř 90 % žen s tímto tvrzením souhlasilo. 

Je nějaká věková hranice, do kolika let by ženy na vyšetření prsů měly chodit? Lékaři mají jasno v tom, že rozhodně ne. Naše respondentky se překvapivě rozdělily do pomyslných dvou skupin - do 70 let stačí dbát na prevenci a naopak kdykoli i v pozdním věku podle svého uvážení. 

Na závěr jste nám napsaly mnoho pravdivých vzkazů. Třeba, že na prevenci a zdraví prsou by měla dbát každá žena, ať je jí 20 let nebo 65 let. A také to, že s rakovinou se můžeme setkat dříve než v 45 letech. Neboje se vyšetření a myslete na své zdraví.   

mam.jpg
Foto: Shutterstock

K tématu jsme oslovili MUDr. Petra Vášu, primáře RDG oddělení a vedoucí lékař radiodiagnostiky zdravotnické skupiny EUC.

Jak podle vás české ženy vnímají potřebu mamografického vyšetření?
Ženy chápou význam mamografického vyšetření, ale stále 40 % žen na vyšetření nedorazí. Toto přesně koreluje s celorepublikovými údaji o účasti ve screeningu a stejně tak to koreluje s údajem o informování a doporučení mamografického vyšetření gynekologem. Je vidět, že buď oněch 40 % žen nechodí ani ke gynekologovi a tím pádem na mamografické vyšetření, nebo že gynekolog málo informuje a edukuje oněch 40 % žen o potřebnosti mamografie. Takže si můžeme položit otázku, pokud by nebyla nutnost mít na vyšetření žádanku, a ženy by se mohly do mamocenter objednat napřímo, zda by došlo ke zvýšení účasti, nebo naopak.

V čem dělají ženy chybu?
Vyšetření nechávají na odbornících, o čemž svědčí malé procento samovyšetření prsů. Na jednu stranu dobře, ale samovyšetření je jedním ze základních pilířů, jak mohou ženy samy o svá prsa pečovat v mezidobí řádných kontrol u lékaře.

Co byste vyzdvihl na české preventivní péči o prsa?
Český screening je unikátní v tom, že není omezena horní věková hranice. Naopak podle průzkumu by ji ženy omezily, kupř. 70. rokem věku a výše by bylo na dobrovolnosti. Tento názor sdílím i já a je to takto běžné v mnoha zemích světa. Většinou je horní hranicí věk okolo 75 let.